Araba FiyatlarıFerrariYeni Araba Modelleri

Ferrari GTC4 Lusso Türkiye Yollarına Çıktı: Özellikler ve Fiyat

Ferrari’nin 2.3 milyonluk modeli GTC4Lusso Türkiye yollarında görülmeye başlıyor.

Ferrari daha önce FF modeli ile Grand Tourer konseptine geri dönüş yapmıştı. Bunun ardından da yeni nesil 4 koltuklu ve 4 tekerlekten çekişli yeni modeli Ferrari GTC4Lusso Türkiye’de görücüye çıkmaya başladı. Duruş posizyonundan 100 km hıza erişmesi sadece 3.4 saniye gibi kısa bir sürede sahip aracın maksimum hızı ise saatte 335 km. 4 koltuklu olan bu araç 690 HP’lik V12 motoruyla ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye distribütörü olan FerMas’ın şirket müdürü Sinan Saip Bel yeni modelin ilk satışını yaptıklarını ve modelin diğer şanslı kullanıcılarını beklediğini belirtti.

Özellikler

Lüksü, şıklığı, konforu ve yüksek performansı birleştiren bu araç kendisine ‘fastback’ tarzı bir siluet veren son derece aerodinamik ve konik yapılı ‘coupe’ formlu bşekilde tasarlandı. Bagaj kısmı için yeteri kadar alanı sunup konfor seviyesini yükselten aracın iç hacminin dışında tavan kıvrımının alçaklığı sayesinde araca sportif bir ruh veriyor. Ferrari’nin karakteristik ikiz arka farları otomobilin arka kısmını kaplarken, kaslı tekerlek yuvaları aracın güçlü yapısını gösteriyor. GTC4Lusso’nun yüksek seviye performansı büyük ölçüde yeni aerodinamik çözümler sayesinde sağlanıyor. Kütleleri yayma verimliliğini arttıran entegre hava girişlerine sahip yeni ön ızgara, kanatlarda 330 GTC’yi hatırlatan hava girişleri, tavana monte arka rüzgarlık ve yeni üç kanatlı difüzör aracın ön plana çıkan özellikerden Bu özelliklerin ortaya koyduğu etki ise düşük sürtünme katsayısı değeri olarak Ferrari GTC4Lusso’ya katkı yapıyor.

Ferrari GTC4Lusso’nun sahip olduğu 12 silindirli motoru devamlı bir güç akışı sağlarken, 8.000 d/d’da 690 HP üretiyor. 2.6 kg/HP’lik güç-ağırlık oranı ve 13.5:1 sıkıştırma oranıyla Ferrari GTC4Lusso, kategorisinde yeni bir rekora da imza atıyor. Ferrari GTC4Lusso, ilk defa arka tekerlekten yönlendirmeyle entegre edilen Ferrari patentli 4RM Evo dört çeker sistemi sayesinde her türlü yol koşulunda ileri derece bir sürüş keyfi sağlıyor.. İtalyan lüks süper spor otomobil üreticisinin patentli Yanal Kayma Kontrol (SSC 4.0) sisteminin evrimleşmiş son hali olan ve artık elektronik diferansiyel (E-Diff) ile SCM-E amortisörlere sahip olan yeni patentlenmiş 4RM-S (dört çeker ve yönlendirme) sistemiyle donatılan yeni model, Ferrari’nin özel yazılımı ile eşsiz bir şekilde entegre edilerek kar kaplı, ıslak veya düşük tutuşa sahip yollarda bile GTC4Lusso’nun olağanüstü torkunu efektif bir şekilde tekerleklere yansıtabilmesini sağlıyor.

Fiyat

676.500 Euro değerindeki bu aracın Türkiye fiyatı ise 2.3 milyonluk seviyelerde.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu