Elektrikli ArabalarAlfa RomeoFoto GaleriGündemMaseratiMitsubishiNissanRenault

Fiat Chrysler Otomobil (FCA) Renault’a Ortalık Teklifi Yaptı

Fiat Chrysler Otomobil Grubu (FCA) 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü itibariyle Renault’a bir ortaklık teklifi götürecek. Eğer bu birleşme sağlanırsa daha güçlü ve yenilikçi elektrikli ve otonom araçların geliştirilmesi oldukça olası. Renault FCA’nın teklifini kabul edilirse firmaların karları da bariz oranda artacak.

Tüm otomobil piyasasını yakından ilgilendiren ve etkileyecek olan bu karar sonrası, sektörün gözü kulağı bu yeni gelişmede olacak.

FCA’nın yaptığı açıklamaya göre, iki şirketin yıllık 8.7 milyon araçlık geniş bir satış hacmine sahip olduğunun vurgusu yapıldı.

Renault ile beraber halihazırda Renault ile ortaklığı olan Nissan ve Mitsubishi’de bu ittifaka katılırsa 15 milyonluk satış rakamı yakalanmış olacak. Bu dünyada en çok otomobil satma başarısı demek oluyor. Dünyada yıllık satış bazında lider konumda olan Volkswagen Grubu’nun önüne geçilmiş olacak. VW geçtiğimiz yıl 10.83 milyonluk araç satışı gerçekleştirmişti.

FCA Grubu Kimdir?

Jeep, Maserati ve Alfa Romeo markaları FCA Grup bünyesinde bulunuyor. Geçen yıl dünya genelinde 4.84 milyon adet araç satışı yapan FCA, Renault’un araç satışı toplamıyla 8.72 milyon adet otomobil satmış olacak. Dünyada en çok otomobil satışı yapan General Motors’un satış rakamını geride bırakacak bir rakam ortaya çıkabilir böylece.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu