HaberlerFiat

Fiat’a Şok! Emisyon Testleri Kapsamında Dava Açıldı

ABD,  İtalyan otomobil üreticisi Fiat Chrysler’a karşı dava açtı. Sebep olarak ise şirketin 2014 yılından beri sattığı 104 bin dizel otomobilde gizli yazılımlar kullanarak emisyon testlerinden başarıyla çıkması olarak gösterildi. 

2014 yılından beri sattığı 104 bin adet dizel otomobillerinde kullandığı yazılım sayesinde emisyon testlerini geçtiği gerekçesiyle Fiat’a ABD tarafından dava açıldı. ABD Adalet Bakanlığı’nın Detroit bölge mahkemesinde açılan dava Fiat Chrysler üzerinde emisyon testleri sürecinde baskı arttırmaya yönelik bir adım olarak düşünülüyor. Nitekim Volkswagen tarafında çıkan dizel emisyon skandalının ardından denetim kurumları otomobil devlerine karşı daha sıkı denetimler oluşturuyorlar.

Yakın zamanda adı dizel emisyon skandalı ile gündeme gelen Volkswagen, Fiat’tan çok daha fazla otomobilinde kullandığı yazılım sayesinde emisyon testleri sonuçlarını etkilediğinin ortaya çıkması üzerine 25 milyarlık ceza ödemek zorunda kalmıştı. Fiat kanadındaki fark ise; Volkswagen bu yazılım uygulamasını kullandıp hile yaptığını kabul ederken, Fiat bu suçlamaları reddediyor. Nitekim şirket, ABD tarafından açılan dava ile ilgili, şaibeli yazılımı kullandığına yönelik iddiaya karşı kendilerini sonuna kadar koruyacaklarını açıkladı.

Fiat Chrysler Hisselerinde Düşüş

Dava haberinin ortaya çıkması ile birlikte Fiat Chrysler’ın hisselerinde düşüş gözledi. Fiat’ın ABD’de işlem gören hisseleri dün yüzde 4,1 oranında düştü. Bugün ise Avrupa’da işlem gören hisseleri yüzde 4 değer kaybı yaşadı.

Davada Fiat Chrysler’ın yasal emisyon değerlerini aşan otomobillerinin satışını durdurması ve para cezasına çarptırılması talep ediliyor. ABD Çevre Koruma Kurumu (EPA), Ocak ayında şirkete verilebilecek minimum para cezasının 4.6 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

Davada Fiat Chrysler’dan araçları düzeltmesi, zehirli gaz emisyonu yasal sınırı aşan araçların satışını durdurması ve para cezası ödemesi isteniyor. ABD Çevre Koruma Kurumu (EPA) Ocak ayında şirkete verilebilecek azami cezanın 4.6 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu