HaberlerFiat

Fiat’tan Çinlilere Satılacağı Yönündeki Haberler Hakkında Açıklama

Fiat Chrysler Automobiles, şirketin Çinlilere satılacağına dair çıkan haberler hakkında ilk kez bir resmi açıklama yaptı. Fiat satılıyor mu? İşte detaylar…

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftadan beri Çinli otomobil şirketi Great Walls Motors’un Fiat’a talip olduğu yönünde haberler ortaya çıkmıştı. Hatta Great Walls Motors bünyesinde ismini vermek istemeyen bir çalışan bu haberleri doğrulamıştı. Sonra çıkan haberlere göre ise Çinlilerin Fiat bünyesinde yer alan Jeep markasını satın almak istediği yönünde oldu. Bu konuda bir açıklama yapan Great Walls Motos Başkanı, haberi doğrulayarak hedeflerinin yakın gelecekte en büyük SUV üreticisi olduğunu belirtti. Nitekim Çinli şirket 1984 yılında kuruldu ve kurulduğu yıldan beri Çin’in en büyük SUV araç üreticisi olma özelliğini elinde bulunduruyor ve şirket stratejilerini bu yönde oluşturmak istiyorlar.

Güçlü kaynaklara göre Great Wall Motors, FCA ile bir toplantı yapmak istiyor. Ortaya atılan iddialara göre Çinli şirket FCA grubunun tamamını ya da bir kısmını satın almak üzere teklif yapmaya hazırlanıyor.

Tüm bu çıkan haberlere ve Great Walls Motors yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara rağmen Fiat Chrysler Automobiles (FCA) tarafından hiçbir açıklama getirmemişti. Ancak Fiat sessizliğini bozdu ve konuya dair çarpıcı açıklamalar geldi.

Great Wall Motors, Fiat Chrysler Automobiles’a ilgi duymasına rağmen Fiat bünyesinde yer alan Jeep markasına olan bağlılığını ortaya koydu.

FCA, Great Walls Motors adlı Çinli şirketin Jeep markasına olan ilgisine dair çıkan haberlere ve açıklamalara yönelik sonunda bir bildiri yayınladı. Grup, Great Wall Motors adlı Çinli şirket tarafından satın alınacağı yönündeki iddiaları bu bildirisinde kesin bir dille reddetti. Bildiride ayrıca şirketin 2014-2018 planlarına tamamen sadık kalarak devam edecekleri yönünde bir vurgu da yapıldı.

Şirketin daha önce oluşturmuş olduğu 2014-2018 planları arasında FCA grubunun globaz bazda satışlarını 2018 yılı itibarıyla yıllık 7 milyon adete çıkarma hedefi yer alıyor. Alfa Romeo gibi markalardan, Giulia ve Stelvio gibi güçlü modellerin de yardımıyla bu büyümenin arttırılması hedefleniyor.

Çinli şirketin FCA Grubu’na duyduğu ilginin kesin oılduğunu söyleyebiliriz. Nitekim hem güvenilir kaynaklardan konu ile ilgili çıkan haberler hem de Çinli şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar bu durumu doğrular nitelikte. FCA Grubu herhangi bir teklife açık olmadıklarını belirtse de ilerleyen haftalarda bu konuyla ilgili ne gelişmeler olacak hep birlikte göreceğiz.

Konunun arka planı ile ilgili haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

ÇİNLİLER FCA GRUBU’NU SATIN ALMAK İSTİYOR

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu