FordAraba VideolarıGündemHaberlerTeknoloji

Ford Akıllı Sürüş Asistanı Resmi Detayları ve Fiyatları Açıklandı

Ford Akıllı Sürüş Asistanı fiyatlarını açıkladı.

Tesla’nın yarı otonom sürüş asistanı Autopilot yazılımına rakip olarak Active Drive Assist’i geliştiren Ford yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Mustang Mach-E ve 2021 F-150 kamyonet modellerinde opsiyon olarak sunulacak olan sistemin otoyollarda eller serbest bir şekilde seyahat etmeyi sağlayacak ve uzun yolda şeridi ortalamayı kendi başına yapması bekleniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=kvgGTI91hok

Otonom teknolojiler otomobillerle birleşmeye devam ediyor. Kullanıcıların bu teknolojiye alışması ve güvenmesi için her gün yeni geliştirmeler yapılıyor.

Ford Akıllı Sürüş Asistanı ile geçtiğimiz Temmuz ayında Ford, Active Drive Assist (ADA) adını verdiği sistemini tanıtmış ve 2021 yılı için eller serbest otonom sürüş teknolojisinin müjdesini vermişti.

Ford Otonom Sürüş Sistemi
Bu sistem ile ilgili ilk resmi detaylar geldi

Bu sistemin kullanılacağı ilk modeller Ford Mustang Mach-E ve Ford F-150 olacak.

ADA sistemi Ford Co-Pliot 360 Active 2.0 paketi ile standart olarak gelecek. Bu paketin Kuzey Amerika’da 1595 dolarlık fiyata sahip olduğunu belirtelim. Benzeri ise ülkemizde 12.500 TL’lik fiyata alınabilir.

Sistemin sürücüye odaklı kamerası ise tartışılıyor. Bu dikkat dağıtabilir ve kazalara sebebiyet verebilir.

Ford Otonom Sürüş Sistemi

2021’in üçüncü çeyreğinde çıkış yapacak ADA sistemi devreye girdiğinde ise, aracınız uzaktan alacağı güncelleme ile bu teknolojiye kavuşmuş olacak.

Bu teknolojiyi çıkmadan satın almak isteyenler bir opsiyon paketini araçlarına ekleyerek gerekli sensörler ve kameraları satın aldıklarında sistem eklentili oluyor.

Yeni Ford Kuga – Euro NCAP’dan Tam Puan Aldı – Fiyatları Öğrenin

Ford‘un geliştirdiği sistem adaptif hız sabitleyici, trafik levhası okuma sistemi, şerit takip sistemi gibi güvenlik donanımlarını algılıyor. 

Ford’daki mevcut teknolojiler neler?

Dur-Kalk (Stop&Go) fonksiyonu ile Geliştirilmiş Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Trafik Levhası Tanıma ve Şerit Hizalama gibi kişisel sürüş asistanı deneyimi ilk kez Focus’ta kullanılıyor.

Geliştirilmiş Adaptif Hız Kontrol Sistemi, hızınızı önünüzdeki araca göre otomatik olarak ayarlamakla kalmıyor, Dur-Kalk fonksiyonu ile trafik sıkıştığında otomobilinizi otomatik durdurup yol açıldığında yeniden çalıştırıyor ve yola devam etmenizi sağlıyor.

Şerit Takip Sistemi yol çizgilerini izliyor, her zaman şeridinizde kalmanıza yardımcı oluyor.

Ford Co-Pilot 360 teknolojileri sürüş deneyiminizi hiç olmadığı kadar konforlu ve keyifli hale getirmek için, gelişmiş birçok teknolojiyi bir araya getiriyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu