FordHaberler

Ford Bu Kez Komşuları Düşündü

Ford, 17 Kasım Dünya Komşular Günü’nü bu yıl bir başka kutluyor ve otomobil dünyasına yepyeni bir özellik kazandırıyor. 2018’de piyasa çıkacak Mustang GT, güçlü V8 motorunun sesini, komşusunu rahatsız etmek istemeyen sürücüler için 10 desibel daha azaltacak “İyi Komşu Modu” ile geliyor. 2018 Mustang GT, çevresini rahatsız etmemek için çaba sarf edenlere kolaylık sağlıyor. Mustang GT’nin “Aktif Valf Performans Egzos” teknolojisi ezgosun ses düzeyini sınırlayabilen inovatif “İyi Komşu Modu”nu içeriyor. Dünyada bir ilk niteliği taşıyan sistemin fikir babası, Steve von Foerster adlı bir Ford çalışanı…

FİKİR POLİS ŞİKAYETİYLE GELDİ

“İyi Komşu Modu” fikri, Detroit’te yaşayan Ford çalışanı Steve von Foerster’a ait. Foerster, V8 motora sahip Shelby GT350’sinin gürültüsü nedeniyle komşusu tarafından polise şikayet edildi. Foerster hem komşuları hem de Mustang tutkunlarını mutlu edecek bir çözüm aramaya başladı. Mustang mühendislerine danışan Ford çalışanı, geliştirilmiş egzos susturucu sistemi olan “İyi Komşu Modu” adlı “Sessiz Başlangıç Modu”nun hayata geçirilmesini sağladı.

Ranker.com tarafından yapılan araştırma, insanları en çok rahatsız eden gürültülerin başında araç motoru sesinin geldiğini gösteriyor. Motor sesini, inşaat gürültüsü ve köpek havlaması takip ediyor. Araştırmalar da 70 desibelin üstündeki birçok sesin insan kulağı için rahatsızlık verici olduğunu ispatlıyor.

“İyi Komşu Modu”, standart Mustang GT’nin 82 desibel olan ses seviyesini 10 desibel daha düşürebiliyor. Mod istendiği zaman kapatılıyor ve Mustang’in güçlü V8 motor sesi yeniden duyulabiliyor. Dileyen sürücüler, alarm kurar gibi istedikleri zaman “İyi Komşu Modu”nu devreye sokabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu