FordHaberler

Ford Üretim Yerini Taşıyor

ABD’li otomotiv devi Ford, üretin yerini değiştirme kararı aldığını kamuouyuna duyurdu. 

ABD menşeli devi otomotiv firması Ford, Meksika’da yapılan üretimin bir kısmının Çin’e taşıyacaklarına yönelik bir karar alındığını duyurdu. Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada, Focus modelinin 2019 yılının ikinci yarısından itibaren olmak üzere Meksika yerine Çin’de üretilmeye başlanacağı belirtildi. Şirket bu kararın sebebi olarak tasarrufu gösterdi. Nitekim bu modelin Meksika yerine Çin’de üretilmesi firmaya neredeyse 1 milyar dolar tasarruf sağlayacak.

2019 yılının ikinci yarısından itibaren Çin’de üretilmeye başlanacak Focus model arabaların Kuzey Amerika pazarında satışına devam edileceği söylenildi. Firma ayrıca aldıkları bu kararın Amerika Birleşik Devleri’nde herhangi bir istihdam kaybına sebebiyet vermeyeceğinin altını çizdi.

Yeni Yatırımlarlar Geliyor

Ford yetkililerince yapılan açıklamada ayrıca Ford’un Kentucky eyaletinde yer alan kamyon fabrikasına 900 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin tahminine göre bu yatırım bin kişilik bir istihdam alanı yaratacak.

Ford, 2015 yılı sonlarına doğru Kentucky’de yer alan fabrikasına 1.3 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı. Bu da ABD’de 2.000 kişilik istihdam alanı yaratmıştı.

Trump Etkisi

Ford, geçtiğimiz ocak ayında daha önce Meksika’da planladığı 1.6 milyar dolarlık yatırımı iptal edeceğini ve bunun yerine ABD’de 700 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. ABD’de yapılacak bu yatırımın da 700 kişilik yeni istihdam alanı yaratacağını açıklamıştı. Ford’un Meksika’daki yatırım planını ABD’ye çevirmesinin altında Trump’ın göreve gelişinin ardından şirketlere yönelik yaptığı açıklamalardan kaynaklandığı düşünülüyor. Nitekim bu açıklamalardan General Motors gibi diğer otomotiv devleri de etkilenmişti. Trump’ın söz konusu açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu