Ford2020 Model ArabalarElektrikli ArabalarFoto GaleriHaberlerHibrit OtomobillerYeni Araba Modelleri

Ford Yeni Hibrit ve Elektrikli Modellerini Tanıtacak

Ford yeni nesil hibrit ve tam elektrikli araçlardan oluşacak yeni ürün gamını hazırlıyor. Bu kapsamda marka Fiesta ve Focus’un 48-volt orta-hibrit versiyonlarını tanıtacağını doğruladı. Ford yeni tam elektrikli ve hibrit model gamını 2 Nisan’da Amsterdam’da düzenlenecek Go Further etkinliğinden tanıtacak.

Yeni ürün gamında dikkatleri en çok çeken Fiesta ve Focus modellerinin gelecek sene piyasaya sürülecek olan EcoBoost Hybrid versiyonları olacak. İki araç da standart bir alternatör yerine kayış tahrikli entegre marş motoru/jeneratöre (BISG) sahip olacak. Bu da 48-voltluk elektrik motoruyla desteklenecek yeni modellerin yakıt verimliliğinin ve performansının üst düzeyde olacağına işaret ediyor.

BISG’nin görevi frenleme ya da gaza basmadan ilerleme durumlarında kaybedilen enerjiyi geri kazanarak 48-voltluk lityum iyon pilleri şarj etmek. BISG aynı zamanda bir elektrik motoru görevini de görüyor. Otomobillerde görev yapan 1.0 litrelik üç silindirli motora tork desteği sağlayacak olan sistem, otomobillerin elektrik sistemlerinin de kalbi olma özelliği taşıyor.

Fiesta EcoBoost Hybrid ortalama yakıt tüketim değeri 4,9 lt/100 km ve karbondioksit salınım değeri 112 g/km olarak açıklandı. Focus EcoBoost Hybrid ise fabrika verilerine göre 100 km’de şaşırtıcı bir biçimde Fiesta’dan daha az tüketiyor. 4.7 lt/100 km tüketim ortalamasına sahip olan otomobilin karbondioksit salınım değeri ise 106 g/km.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu