HaberlerFord

Ford Yeni Modelinin Üretimi İçin 885 Milyon Dolar Harcayacak

Amerikan otomotiv devi Ford, İspanya’da yer alan Valencia fabrikasına 750 milyon euro yatırım gerçekleştirerek yeni Kuga SUV modelini üretim sürecine hazırlayacak.

Amerikan otomobil üreticisi Ford, yeni Kuga SUV modelinin üretim yeri olarak İspanya/Vlanecia’da yer alan fabrikasını işaret etti. Ford, bu yeni modelini üretime hazırlama üzere Valencia’da yer alan fabrikasına 750 milyon euro yatırım yapacak.

Ford’un Valencia’da yer alan fabrikasında şu an 8.000 dolaylarında kişi çalışıyor. Kuga modeline ek olarak Mondeo ve S-Max modelleri ile Tourneo ve Transit ticari araç modellerinin üretimi de bu fabrikada gerçekleştiriliyor. Ancak Kuga modelinin üretimi daha geniş kapsamlı olacak. Nitekim Kuga modelinin üretiminin, fabrikanın toplam üretim boyunun yarısını kapsayacağı öğrenildi.

Kuga En Çok Satan 3. Modeli

Ford’un Kuga modeli, Avrupa pazarında markanın Fiesta ve Focus modellerinin ardından en çok satan 3. modeli kapsamında yer alıyor.

Ford, geride bıraktığımız altı yıllık dilimde söz konusu fabrikanın modernizasyon işlemleri için 3 milyar eurodan fazla bir yatırım yaptı ve böylelikle Valencia fabrikasını dünya genelinde en büyük iki montaj tesisinden bir tanesi haline getirdi. Diğer en büyük montaj tesisi ise Çin’de yer alan Chongqing fabrikası olarak biliniyor.

Firma tarafından yapılan açıklamada “Bu önemli yatırım ile Ford’un Avrupa pazarındaki en önemli üretim noktalarından bir tanesi olarak İspanya’ya bağlılığını ortaya koymaktadır.” denildi.

İspanya’da yer alan fabrika üzerine yapılan yatırım, Avrupa pazarında otomobil üretiminin ucuz iş gücü dolayısıyla Güney ve Doğu Avrupa pazarlarına yönelmesini takip ediyor.

İspanya’nın otomobil sektöründe, otomobil parçaları imalatı da dahil olmak üzere, yaklaşık olarak 300.000 kişi farklı pozisyonlarda çalışıyor. Sektör, otomobil üreticileri birliği Anfac verilerine göre İspanya’nın toplam ekonomik çıktısının %7’lik bir dilimini meydana getiriyor.

DİĞER FORD HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu