HaberlerGeely

Geely Büyümesine Devam Ediyor: İki Marka Daha Satın Aldı

Çin menşeli Geely otomotiv sektöründeki büyümesine devam ediyor. Özellikle yaptığı yatırımlar ile dikkat çeken bu otomobil markası iki yeni markayı satın alarak bünyesine kattı. 

Otomotiv sektöründeki yatırımlarına devam edip büyümeyi sürdüren Geely, şimdi de Proton’un %49.9 hissesini ve Lotus markasını satın aldı. Daha önceki yatırımların bir devamı olan bu iki satın alma Çinli markayı yukarılara taşımayı başardı. Lotus’u tamamen satın alan Geely, resmi olarak yaptığı duyuruda Lotus’un sahip olduğu ama bir türlü yansıtamadığı potansiyelini ve gücünü ortaya çıkaracaklarına dair söz verdi.

Proton’un satın alımı Malezya menşeli ve DRB-Hicom adlı holdingten yapan Geely, anlaşmaya göre aynı holdingin Lotus üzeride sahip olduğu %51’lik hissesini de satın aldı ve markanın yeni sahibi oldu. Söz konusu anlaşmanın Temmuz ayı içerisinde imzalanarak resmiyete dökülmesi bekleniyor.

Yakın zamanda otomotiv sektöründe henüz yeni olan Lynk & Co adlı şirketi de satın alan Geely, Lotus markası hakkında büyük ümitlere sahip. Nitekim Çinli yetkililerin Lotus’u yeni ürünler ve teknolojiler ile donatıp markayı şahlandıracaklarına inançları tam.

Lotus son zamanlarda artık yaşlanan modellerine yalnızca ağırlık düşürme güncellemelerinde bulunuyordu. Uzun süredir ciddi bir model çıkaramayan Lotus’un, bünyesine girdiği Geely markasının finansal gücü sayesinde yeni ve dikkat çeken modeller üretmeye başlaması bekleniyor.

Malezya menşeli marka olan Proton ise son zamanlarda Malezya’da yer alan iki üretim fabrikasında yıllık ortalama olarak 400.000 otomobil üretiminin çok altına düşmeye başlamıştı. Bu satın alımla birlikte üretim ve marka imajı açısından Proton markasının da çok daha iyi bir duruma gelmesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu