HaberlerGeely

Geely Yatırımlara Ara Veriyor

Çinli otomotiv devi Geely, son dönemlerde yaptığı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiriyordu. Şirket sahibi konu ile ilgili açıklama yaparak şirketin artık yatırımlarına ara vereceğini ve mevcut işlere odaklanacağını dile getirdi.

Otomotiv dünyasının yükselen yıldızlarından Çinli Geely 2010 yılında Volvo markası satın alarak otomotiv dünyasında adından sıkça söz ettirmeye başlamıştı. Çinli marka geçtiğimiz hafta ise Alman otomotiv devi Mercedes’in yüzde 10’unu satın almıştı. Şirketin genel durumu hakkında açıklamalar yapan Çinli markanın sahibi Li Shufu yatırımlara ara vereceğini açıkladı. Alman basınına demeç veren Shufu, bir süre herhangi bir ortaklık girişiminde bulunmayacağını ve halihazırda elinde olan işlere odaklanacağını dile getirdi. Markanın kurucusu olan Li Shufu özellikle 2010 yılında İsveçli otomotiv devi Volvo’yu 1.8 milyar dolar karşılığında satın almasıyla epey gündemde kalmıştı.

Diğer Markalardan da Hisse Alınmıştı

Geely, Volvo markasını satın almasının ardından AB Volvo’dan 3.3 milyar dolarlık hisse satın aldı. Çinli marka bununla yetinmeyip daha sonrasında lüks spor otomobil devi Lotus’un çoğunluk hissesini satın almıştı. Daha sonra ise Malezya merkezli Proton markasının yüzde 49.9’luk hissesini satın almıştı. Öte yandan bu marka İngiltere’nin ikonik siyah kabinli otomobil üreticisi LEVC’i de satın almıştı. Çinli marka son olarak da geçtiğimiz hafta Daimler çatısı altında faaliyet gösteren Mercedes’in yüzde 10’luk hissesini 9 milyar dolar karşılığında satın alarak büyük bir sürprizin altına imza attı.

Yatırımlara ara vereceğini açıklayan Shufu, Alman basınına konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Şimdilik yeni bir marka satın alma ya da ortaklık planımız bulunmuyor. Halihazırdaki işlerimizi geliştirmeye odaklanacağız. Çok fazla farklı fikir ve yapacak çok işimiz var”

GEELY İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu