Blog

Hasarlı Oto Almak Mantıklı Mı?

Hasarlı oto hem sürücüler hem de bizler tarafından gerçekleşmesi istenmese de belirli kazaların ardından hasarlanan araçlara verilen isimdir. Günlük hayatta her geçen araç kullananların sayısı artış göstermektedir. Bu sebeple hemen hemen her gün çok sayıda trafik kazası olmaktadır.

Çeşitli trafik kazaları sebebiyle araçlar hasar görmektedir. Ancak hasarlı oto modelleri daha sonrasında tamir edilerek tekrar piyasaya sürülebilir. Özellikle hasar kayıtlı araçlar diğer otomobil modellerine göre çok daha uygun fiyatlar karşılığında satışa çıkarılır. Bu da uygun fiyatlı bir otomobil almak isteyen kişilerin tercih edebileceği seçeneklerden biridir.

Peki hasarlı araç nedir? Hasarlı arabaları kimler alıyor? Hasarlı oto alınır ? Hasarlı oto fiyatları ne kadar? Tüm bu sorular ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Bu soruların cevaplarına ve hasarlı araçlar hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hasarlı Otoları Kimler Alıyor?

Türkiye piyasasında sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları her geçen gün artış gösteriyor. Bu sebeple sürücüler bütçelerine uygun sıfır veya hasarsız ikinci el otomobilleri satın almakta zorlanıyor. Bu da sürücüleri hasarlı araç satın almaya itiyor.

Her şeyden önce hasarlı araç alım satım işini ticaret dönen ve buradan kazanç sağlayan çok sayıda birey var. Kimi zaman oto galeriler tarafından tercih edilen kimi zaman da kazanç sağlamak amaçlı tercih edilen bu yöntem hem satıcıyı hem de alıcıyı büyük oranda kara geçiriyor.

Kar amaçlı bu araçları alan veya uygun fiyatlı diye hasarlı araç alan kişiler, arabadaki arızaları tamir ettirerek tekrar otomobili kullanıma uygun hale getiriyor. Bu da oldukça uygun aralıklara denk geliyor. Örneğin 150.000 TL tutarındaki bir otomobil modeli ağır hasara uğradığında hasarlı hali 50.000 TL’ye kadar düşebiliyor. 50.000 TL aracın hasarlı haline veren sürücüler, ardından araca 10 ile 20 bin TL arasında araca masraf ederek 150.000 TL’lik bir arabayı 70 bin Türk Lirasına almış oluyor. Aslında bu durum hasarlı oto satın almanın kendi içerisinde oldukça karlı olduğunu ifade ediyor.

Hasar Kayıtlı Otolar Kullanılır Mı?

Bir araba perte çıkmadığı sürece hasar kaydı ne kadar olursa olsun trafikte kullanılabilir. Ancak bunun için aracın arızalarının giderilmiş ve muayene, sigorta gibi işlemlerden geçmiş olması gerekir. Aksi takdirde hasarlı oto modellerinin trafiğe çıkması mümkün değildir. Bu sebeple hasar kayıtlı otomobil satın almak isteyen kişilerin muayene bilgilerine de dikkat etmesi gerekir.  

Hasarlı Otomobilleri Almak Riskli Mi?

Hasarlı otomobil almak çok büyük riskler taşımasa da genel olarak risklidir. Bunun sebebi hasarın ne olduğu ve nasıl giderildiğinin kimi zaman saklanmasıdır. Her sektörde olduğu gibi hasarlı araç sektöründe de kötü satıcılarla karşılaşabilmek mümkündür. Bu sebeple hasarlı araba satın almak isteyen kişilerin bu aşamada her noktaya ekstra olarak dikkat etmesi ve bu sayede ilerleyen dönemlerde çıkacak problemleri engellemesi gerekir.

Hasarlı Arabalar Nasıl Tamir Edilir?

Her arabanın kaza yapması ve çeşitli arızalara sebebiyet vermesi mümkündür. Bu nedenle hemen hemen her yerde sanayiler ve otomobil servisleri bulunmaktadır. Sanayi ustaları ve firmaları tarafından hasarlı oto tamiri yapılmaktadır.

Hasarlı araçlar uygulanacak bakım, tamir ve onarım gibi işlemlerin ardından tekrar kullanıma hazır hale gelmektedir. Ancak bu aşamada doğru firmayı tercih etmek, tamir işlemlerini yakından takip etmek ve uygun fiyatlar karşılığında yaptırabilmek önem taşımaktadır.

Hasarlı Araba Alınır Mı?

Hasarlı araba eğer herhangi bir risk veya sorun teşkil etmiyorsa rahatlıkla satın alınabilir. Özellikle yüksek fiyatlara sahip olan araçları daha uygun fiyatlar karşılığında satın almak isteyen sürücüler için hasarlı araçlar biçilmiş kaftandır. Gerekli onarımı, tamiri ve bakımı yapılan, sürücü ve yolcular için herhangi bir risk teşkil etmeyen hasarlı arabalar satın alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu