Haberler

Hız Limitinde Yeni Uygulamanın Başlamasıyla Cezalar Arttı

1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile birlikte yeni hız limiti uygulaması yapılmaya başlanmıştı. Yeni hız limiti uygulamasının başlamasının ardından 2 gün içerisinde bu uygulama kapsamında otoyollardan Türkiye genelinde 1 milyona yakın araç geçti ve birçok araca cezai işlem uygulandı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol dahilinde yürürlüğe giren araçların otoyollardaki ortalama hız seviyelerine yönelik yeni uygulama 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yeni uygulamaya göre araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Hız limitini geçenlere ise cezai işlem uygulanıyor.

2 Günde 5 Bin Araç Ceza Yedi

Otoyollardaki bu farklı ve yeni denetim sisteminin uygulanmaya başlamasının ardından sadece 2 gün geçmesine rağmen Türkiye genelinde 1-2 Temmuz tarihleri arasında otoyollardan 1 milyona yakın araç geçiş yaptı. Bu araçlardan 5 bininin ise yeni sistem sayesinde hız limitlerini aştığı tespit edilip cezai işlem uygulandı.

Yeni Hız Limitinin Uygulanma Şekli

Otoyollarda uygulamaya konulan yeni hız limiti ile birlikte HGS/OGS noktalarında giriş ve çıkış saatleri kaydediliyor. Böylelikle araçların hangi noktaları ne kadar sürede tamamladıkları tespit edilirken bundan yola çıkılarak hangi mesafeyi hangi sürede kat ettikleri yani ortalama hızları tespit ediliyor. Örnek olarak Mahmutbey-Edirne arasında yaklaşık 210 kilometre mesafe bulunuyor. Bu yol hattına konulan süre limiti 1 saat 55 dakika olarak belirlendi. Bu mesafeyi 1 saat 55 dakikadan daha kısa sürede kat eden araç sürücülerinin hız sınırını aştığı ortaya çıkıyor.

Hız Limitini Aşan Sürücülere Uygulanan Ceza Miktarı

Yeni yönetmeliğe göre her otoyol hattı için belirli bir bitirme süresi belirleniyor. Bu belirlenen sürelerden daha kısa bir sürede yolu kat edenlere standart olarak değil belirli oranlarda cezai işlem uygulanıyor. Örneğin hız limitini yüzde 10-30 arasında aşan sürücülere 154 TL trafik cezası kesilirken; yüzde 30’dan fazla aşanlara ise 427 TL tutarında bir trafik cezası kesiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu