Honda

Honda CB1000R Türkiye’de satışa sunuldu.

Markanın spor naked ailesinin en yeni ve en güçlü üyesi Honda CB1000R, Türkiye’deki motosiklet tutkunlarının karşısına 82.000 TL etiketle çıktı. Yeni CB1000R, üst düzey performansı ve ileri teknolojisiyle hız tutkunlarını mest ederken, sahip olduğu yenilikçi özellikleri ve sıra dışı görünümüyle öncüsünden farklılaşıyor.

Türkiye yollarında CB1000R rüzgarı esecek. Honda’nın, “Neo Sport Café” ailesinin amiral gemisi olan CB1000R’ın yepyeni kimliği “Spor naked” ve “cafe racer” konseptlerinden esinlenerek şekilleniyor. Tasarımıyla motosiklet dünyasının dengelerini sarsan, cesur ve farklı duruşuyla görenleri kendine hayran bırakan CB1000R’de tüm detaylar titizlikle ele alınıyor. CB1000R, retro minimalizm ile motor ve şasinin mükemmel performansını eşsiz bir şekilde birleştirmeyi başarıyor. Tasarımı ve dinamizmi ile bir motosikletten çok daha fazlasını vaad eden CB1000R 82 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Honda CB1000R
Honda CB1000R

Yeni modelde, görünebilir plastik parçaların sayısının azaltıldığı gözlerden kaçmıyor. Daha fazla krom yüzeylere yer veren model böylece Cafe Racer geleneğine de bir gönderme yapıyor. Kahverengi tonlarında alüminyumun kullanıldığı radyatör ve hava filtresi kutu koruyucularına, döküm alüminyumun kullanıldığı motor gövdesi, silindir kafaları ve zincir taşıyıcıları eşlik ediyor. Aydınlatma sisteminde LED teknolojisinin kullanıldığı CB1000R’de nal şeklinde bir aydınlatma birimi ve iki reflektör yuvarlak ön farı oluştururken, ışık şeritleriyle son derece zarif ve modern bir görünüm sergileyen stop lambası da beğeni topluyor. T formlu gösterge paneli, ön far çerçevesiyle aynı parlak renge sahip. Şık tasarımı ve okunaklı yapısıyla dikkat çeken panel, depo üzerinde konumlandırılan kontak anahtarı ile uyum sergiliyor.

CB1000R öncüsüne oranla 12 kg daha hafif. Deposu dolu olduğunda 212 kg ağırlığa ulaşıyor. CB1000R’nin ağırlık merkezi 5 mm arttırıldı. Model, yüzde 49 ön ve yüzde 51 arka ağırlık dağılımının etkisiyle daha dinamik ve atak bir sürüş keyfi sunuyor. Honda CB1000R’ın sele yüksekliği 5 mm arttırılarak 830 mm’ye ulaştı. 12 mm daha geniş ve 13 mm daha yüksek konumlandırılan gidonla yeni rahat oturma pozisyonu desteklenirken yanları girintili yakıt deposu formu da diz mesafesini rahatlatıyor ve kullanıcısına daha fazla hareket alanı sunuyor. Honda CB1000R’ın yeni Mono-Backbone çelik iskelet, Showa Upside Down Big Piston ön çatal ve Showa tek amortisörlü (Monoshock) salıncaklı arka teker bağlantısı gibi gelişmiş teknik yapısı, ABS, Radial konumlu fren sistemi ve 190’lık arka lastik gibi detaylarla tamamlanıyor.

Honda CB1000R
Honda CB1000R

Modelin dört silindirli motoru da tamamen elden geçirildi ve 20 PS’lik bir artışla 145 PS güç üretir hale getirildi. Sürüş keyfinin en çok yaşatıldığı orta devirlerdeki tork üretimi yüzde 5 oranında iyileştirildi. Çok daha sportif ve çok daha atak bir sürüş karakteristiği vites oranları kısaltılan şanzımanın da katkısıyla daha net bir biçimde ortaya çıktı. Assist/Slipper debriyaj gücün daha etkin bir şekilde aktarılmasına imkan tanır hale geldi. İlk üç viteste 130 km/s hıza ulaşabilen CB1000R’da, yapılan iyileştirmeler sayesinde motor 10500 d/d’da 145 PS/107 kW maksimum güç ve 8250 d/d’da 104 Nm maksimum tork üretiyor. Güç artışı önceden programlanmış Standart, Yağmur, Spor ve bir de ayarlanabilir Kullanıcı modu sayesinde kontrol altına alınıyor. CB1000R’da, Güç (P), Motor Freni (EB) ve Honda Selectable Torque Control (HSTC) sistemleri birlikte çalışarak sürücüye sürüş ortamına en uygun koşulları sunuyor.

Motosiklet tutkunları Yeni Honda CB1000R’ı mat gümüş (Matt Bullet Silver), siyah (Graphite Black) ve kırmızı (Candy Chromosphere Red) olmak üzere üç farklı gövde renginde seçebiliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu