Honda

Honda Formula 1 – Honda Yarışlara Veda Edeceğini Açıkladı

Honda Formula 1 yarışlarından çekilecek. Dünyanın en gözde otomobil markalarından Honda yaptığı açıklamayla, Red Bull ve AlphaTauri ile bitecek anlaşma sonrası 2021 sezonunun sonunda F1’e veda edileceğini açıkladı.

Formula 1 – Biletler 15 Eylülde Satışa Çıkıyor – Bilet Fiyatları Açıklandı

Açıklamada; “Honda’nın araştırma ve geliştirme alanındaki kurumsal kaynaklarını, karbonsuz teknolojilerin çekirdeği olacak yakıt hücreli araç (FCV) ve bataryalı EV (BEV) teknolojileri dahil olmak üzere gelecekteki güç ünitesi ve enerji teknolojileri alanlarına aktarması gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.

2014 sezonunda 6 silindirli hibrit güç ünitelerinin kullanılmaya yeni başlanmıştı. Bundan 1 yıl sonra Honda, McLaren takımının motor partneri olarak F1’e geri dönmüştü.

Honda’nın Formula’ya ayırdığı finansal kaynağı sıfır emisyonlu araçlar geliştirmek için harcayacak.

Honda Formula 1 anlaşmanın sona ermesi ve Honda’nın F1’e çekilecek olması, söz konusu iki takımın otomobillerindeki motor için bir başka üreticinin kapısını çalacağı anlamına geliyor.

Şirketin motor sağladığı takımlardan Red Bull’un müdürü Christian Horner şunları söyledi:

“Honda’nın verdiği kararın zorluğunun farkındayız. Onların bu kararını anlıyor ve arkasındaki nedenlere saygı duyuyoruz.”

Honda, 2008 yılı sonunda ekonomik kriz nedeniyle ayrıldığı F1’e 2015’te döndüğünden beri 4’ü Red Bull, biri de AlphaTauri ile olmak üzere 5 yarış birinciliği elde etti.

İlk kez 1964’te F1’de boy gösteren Honda’nın motorlarını taşıyan otomobiller, toplam 77 yarış ve 79 pole pozisyonu kazanmıştı.

Motor sporlarının en üst düzey organizasyonu olan ve Uluslararası Motorsporları Federasyonu tarafından düzenlenen Formula 1’in 2020 yılında 70. sezonunun Türkiye’de İstanbul’da olacağını hatırlatalım.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu