Araba MarkalarıHaberlerHyundai

Hyundai ve Kia Araçlarını Geri Çağırıyor!

Güney Kore, ülkenin büyük devlerinden olan Hyundai ve Kia Motors modellerinin 240 binini geri çağırdı. Geri çağırma kararı ise, araçlarda meydana gelen arıza şikâyetlerinden kaynaklandı. İki araba lideri, ikisi de çok satan modeller! Yaşanan durumun etkisi büyük ölçüde tartılışsada, bu defa Güney Kore Ulaştırma Bakanlığının kararı net. Araba modeli tercih edilirken en çok düşünülen durumların başında gelen güvenilir bir otomobil alma durumu herkesin istediği konforluktur. Bu sebeple her zaman güçlü firmaların tercih edildiği bir gerçektir. Yaşanan durum neticesinde araç piyasasında derin üzüntü yaşanan markalar ise oldukça iddialı.

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınan karar neticesinde Hyundai ve Kia Motors’un bazı modellerinin motorlarında arıza yaşandığı iddiası sebebiyle 240 bin aracın zorunlu olarak geri çağrılması bildirildi.

Hyundai ve Kia sarsıntılı bir arıza haberi ile araçları geri istiyor. İki büyük firma bu durum sebebiyle isminden bir şey kaybeder mi bilinmez ama ard arda gelen araç sorunları ekonomik olarak düşüş gösterdi.

Hyundai ve Kia daha önce motorlarda oluşabilecek sorunların güvenlik riski yaratmadığını savunmuş ve  konuyla ilgili inceleme başlatılmasını istemiş ve geri çağırma talebini reddetmişti. Yapılan son açıklamalara bu defa araçların geri istenmesi duyuruldu.

Hyundai ve Kia, geçen ay da Kuzey Kore ve ABD’de motorlarında  yaşanan sorun nedeniyle 1.5 milyon aracını geri çağırma kararı almıştı. Güney Kore pazarında son dönemde gerileyen Hyundai’nin hisseleri yüzde 2.2 oranında düşüş gösterdi.  Daha önce meydana gelen sorunların arasında Elantra, Sonata, Santa Fe ve Genesis modelleri bulunuyor. Pek çok kişi tarafından tercih edilen modeller arasında yer alan Hyundai ve Kia yaşanan ola neticesinde fazla açıklama yapmazken, daha önce savundukları durumların aksine piyasadan araçları toplama bildirisinde bulundu. Araba markaları arasında iddialı bir potada yer alan iki büyük firma, yaşanan durum sebebiyle bir sonraki aşamada neler yapacak meraklıları da düşünüdürüyor. Araç piyasasında yer eden firmaların bu tür olaylarla yüz yüze gelmesi alıcı ve satıcı  durumunda her iki cepheyi de etkiler hale geliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu