2018 Model ArabalarFoto GaleriHaberlerHyundai

Hyundai Santa Fe Parmak İzi Kullanacak

Yeni Hyundai Santa Fe sadece parmak izi kullanılarak kolayca açılabilecek ve başlatılabilecek. Şimdilik sadece Çin’de sunulacak.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de bir etkinlikte Hyundai yeni parmak izi teknolojisini detaylarıyla tanıttı. Şimdilik Çin ile sınırlı olsa da teknolojinin gelecekte diğer Hyundai modellerinde de kullanılması ve tüm dünyaya yayılması mümkün.

Çin’de satılan Hyundai Santa Fe otomobiller kapı kolları ve başlatma butonunda parmak izi okuyucularla geliyor. Sistem birden fazla parmak izini tanıyabiliyor ve her kullanıcı için ayrı ayarlar (ayna ayarı, koltuk vb.) kaydedip bunları o kullanıcı otomobile girdiğinde otomatik olarak uygulayabiliyor.

Hyundai’ye göre, gelecekte yapılacak bir yazılım güncellemesiyle ısıtma, soğutma, nemlendirme gibi tercihler ve direksiyon ayarları da parmak izine kaydedilebilecek.

Hyundai’nin parmak izi sensörleri vücut kapasitansını kullanarak parmağın farklı kısımlarındaki elektrik seviyesini ayırt edebiliyor. Bu sayede hacklenme ya da sahte parmak izi gibi sistemi aldatabilecek uygulamalar engelleniyor. Firma sistemin hata payının sadece 50.000’de 1 olduğunu belirtiyor. Bu da Apple’ın Touch ID teknolojisi ile aynı.

Çin dışındaki müşteriler Santa Fe’yi şimdilik parmak izi sistemiyle satın alamasa da, otomobil Hyundai SmartSense sürüş yardım sistemleri, 8 farklı ayar sunan özel sürücü koltuğu, iki bölgeli otomatik klima kontrolü ve renkli head-up display gibi zengin özelliklere sahip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu