Haberler

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir?

 

Seçeceğimiz model aklınızda ise çemberiniz biraz daha daralıyor demektir. Bakacağınız modellerin içinde hem ekonomik hem de performans anlamında en iyisine denk gelmeniz mümkünse kısa zamanda satın alma işlemini halledebilirsiniz.

Öncelikle ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi yoracaktır.

Otomobilin sicilini araştırın, Tramer kaydını sorgulayın. SMS ile kolayca halledilebilen uygulamadır.

Araç sahibine gerekli her türlü soruyu sormaktan kaçınmayın. Ekspertize mutlaka sokun. Detaylı alacağınız bilgiler dış görünümünden farklı olabilir. Ekspertiz raporunda çıkan sorunları bazen abartabilirler, hemen tamirci ile iletişime geçin ve raporları gösterin. Kolay halledilebilen sorunların olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Onarım görmüş bir otomobilin hatları düzgün değildir.

Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır.

Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.

Aynı akstaki lastikler, aynı marka olmalıdır.

Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir.

Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.

Kaputu açıp incelemekten çekinmeyin, tozlu ve kirli hatta akan yağlı bir kaput içi soru işareti yaratır.

Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin.

Motor kayışlarını inceleyin ve motorun su seviyesine bakın.

Lastik basıncını kontrol edin.

Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.

Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.

Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir.

Rölantideki sarsıntısına bakın. Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir.

Sağlam bir test sürüşü ile pek çok detayı anlayabilirsiniz, mutlaka yanınızda fikir alacağınız birileri de olsun ki sizin duyamadığınız sesleri araba içindeki sarsıntıyı o fark etsin. Mutlaka test sürüşünde aracın arka kısmına da oturun, böylece arka kısımdaki sallanma varsa hissedebilirsiniz. İkinci el araba da olsa mutlaka orijinal parçaları daha fazla olmalıdır. Bu tarz arabaları tercih edin. İyi bakılmış ve iyi kullanılmış. Sonuç olarak satıcının imajı da size pek çok detayı verecektir. Mutlaka hislerinize kulak verin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu