2018 Model ArabalarAraba FiyatlarıAraba Kampanyaları

İkinci El Araba Piyasasında İlgi Görenler: Otomatik ve Benzinli

 

Araba sahibi olmak isteyen ve ekonomik anlamda da bütçesine göre hareket etmek isteyen sürücü adayları bayram öncesi araba piyasasına göz gezdirmeye başladı. Piyasaya bakıldığı zaman gözlemlenen durumların arasında ikinci el araba satışında artışın olduğu ve özellikle son zamanlarda ülkemizde de büyük yankı uyandıran otomatik vitesin tercih edildiği görüldü. Yakıt konusunda da fiyatlar açısından belirleyici unsur olan benzin ve dizel arasındaki rekabeti de benzinli otomobiller kazandı.

Dizel araçların fiyatlarının yüksek olması ile beraber hem ekonomik hem de işe yarayan bir araç arayan sürücüler otomatik ve benzinli modelleri sıkça tercih etmeye başladı. Yapılan hesaplamalarda da dizel ve benzin arasında km olarak unsurların değerlendirilmesinde de uçuk farkların olmadığını benzinli araçlarında tasarruflu olabileceği biliniyor.

İkinci el piyasasında 30 ile 50 bin arasında değişen fiyatların yarattığı hareketlenme ile yaz ayında araba sahibi olmak isteyenler boş durmuyor. Eskişehir’de 160 galericinin faaliyet gösterdiği Oto Center’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urçar, ikinci elde bayram öncesi hareketlilik başladığını, bunda bayrama araçsız girmek istemeyenlerin talebiyle sıfır ve ikinci el araç fiyatları arasındaki makasın giderek açılmasının etkili olduğunu belirtti.

İnsanların alım gücüne göre değerlendirildiğinde de 30-50 bin lira arasındaki araçların yoğun talep gördüğüne işaret eden Urçar, “Araçlarını değiştirmek için satanlar ise galerilere geldiklerinde 30-50 bin liralık araçları bulamadıklarından dolayı sattıklarıyla kalıyorlar. Araç darlığı da bundan kaynaklanıyor. 30-50 bin lira bandında araç bulunmadığı için müşteri portföyümüzün talebine yetişemiyoruz. Şu anda o tarz araçları sahipleri de satmak istemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci el alımında yeni yönetmenliğin yürürlüğe girdiğini de hatırlatmak gereklidir. Temmuz 2017 itibari ile başlatılan yeni kararları alıcıların incelemesini önemli hatırlatırken, yapılması gerekenleri kısa da olsa paylaşıyoruz.

Aracın ekspertiz kontrollerini ihmal etmeyiniz.

İkinci el araçlarda mutlaka kaza hasarı olacaktır, 0 araba gibi kusursuz olması beklenemez ama oldukça az olmasına ve ekspertiz raporunda çıkan sonuca göre halledilebilirlik durumuna göre baz alınız.

Araç plakasından arabanın ‘Tramer’ dediğimiz sabıkasına bakabilirsiniz. Bu işlemler kısa mesaj yolu ile 7 TL karşılığında kolayca yapılıyor. Aracın sizden önce kullanıcıları tarafından kaç kez kaza yaptığını ve bu kazaların bütçelerine yer veren uygulamadır.

Genellikle KM oranının yüksek olması insanları düşündürürken, çok az olması da bir o kadar zararlıdır. Aracın zaman içinde yeteri kadar performansını kullanmadığını düşündürdüğü için yıpranmalara sebebiyet verebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu