Araba Fiyatları

İkinci El Araç Fiyatları Düşüyor mu?

İkinci El Araç Fiyatları önümüzdeki aylarda ne olacak? Faiz indirimiyle fiyatlar düşmedi. Bu nedenle vatandaş endişeli. Sıfır otomobillere talebin artışı ve ülkeye araç girişi olmaması ikinci el pazarına ilgiyi arttırıyor. 

2020 yılındaki ikinci el fiyat artışlarının 2021 yılının ilk çeyreğinde normal seviyesinde olacak. Daha uzun vadede fiyatlarda düşüş beklenmiyor.

İkinci El Araç Fiyatları ile ilgili konuşan Erol Gündoğan şunları söyledi:

“Ocak – Şubat döneminde 1 milyon 240 bin adet seviyelerinde bir satışla, 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 69’luk bir büyüme oldu. İlk çeyrek sonunda 1 milyon 742 bin adetle yüzde 46 büyüme gerçekleşti. Pandeminin etkisini göstermeye başlamasıyla durgunluk oluştu. Bu nedenle Haziran ayında ekonomi paketi açıklandı. Bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 93 seviyesinde büyümeye bıraktı. Bu bir önceki aya oranla ise yüzde 103 seviyesinde bir artış anlamına geliyordu. Bu durum, kontrol dışı fiyatlandırmalar yaşanmasını da beraberinde getirdi. Bu yüzden ortalama yüzde 35 seviyesinde fiyat artışı yaşanan modeller oldu. Bu dönemde yapılan ÖTV düzenlemesi de 2. el araç fiyatlarının artmasını etkileyen bir başka etken oldu.

2020 yılı Ocak-Aralık döneminde TÜİK verilerine göre 6 milyon 477 bin 155 adet otomobil el değiştirdi. 2019 yılına oranla yüzde 4 seviyesine bir büyüme gerçekleştiği görüldü.

Şu an yüzde 10-12 bandında bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlar pandemi etkisinin azalması ve 2021 model araçların pazardaki yerini alması ile birlikte gerçek değerini bulacaktır ancak bu noktadan sonra major fiyat değişiklikleri öngörmüyoruz.”

Buna da Bakabilirsiniz
En Pahalı Arabalar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu