HaberlerAraba Markaları

İkinci El Araçlarına Yeni Prosedür Geliyor

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı tarfında yapılan açıklamalara göre,  ikinci el araç satışına yönelik çok önemli düzenlemeler öngören “İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Hakkında Yönetmelik” taslağının çalışmalarına hız verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin talimatıyla süren kararda, ikinci el taşıt ticaretiyle uğraşacaklara yetki belgesi alma koşuluyla birlikte motor ve şanzıman gibi parçalar için garanti verme yükümlülüğü ile 8 yaş ya da 160 bin km altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğu öngörülüyor.

YETKİ BELGESİ  ALMA KOŞULU

Getirilen taslanların yenilikleri arasında, ikinci el taşıt ticareti yapacak tacirler ile esnaf ve sanatkârlara her bir işletmesi için yetki belgesi alma şartı getirilmesi öngörülüyor. Yetki belgesi alınabilmesi durumunda da  hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olması, bakanlıkça öngörülmesi halinde gerekli eğitimleri alması ve belge sahibi olması gerekiyor.

 

TAŞIT TANITIM KARTI UYGULAMASI

İkinci el taşıt satışına aracılık eden işletmelere de belirli görevler düşüyor. Kendisine teslim edilen taşıtlar için taşıtın adına tescilli olduğu kişiye verilmek üzere taşıt teslim belgesi düzenlemesi koşulu da getiriliyor. Satışa sunulan taşıtta,  aracın tanıtıcı bilgelerinin yer aldığı tanıtım kartı bulundurulması zorunlu olacak. Bu bağlamda, tanıtım kartında, ikinci el taşıtın markası ve modeli, model yılı, numaralarının bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası, plakası, yakıt türü, kilometresi, boyalı ve değişen parçaları gibi bilgilerin yer alması gerekecek.

EKSPERTİZ RAPORU

Yapılan bir başka koşulda ise, 8 yaş ya da 160 bin km altındaki ikinci el taşıtlar için işletmelere taşıt satışı öncesinde ekspertiz raporu alma ve satış sırasında bir nüshasını alıcıya teslim etme zorunluluğunun getirilmesi de öngörülüyor.

MOTOR GARANTİ

Aracın motor ve şanzıman gibi parçaların satış tarihinden itibaren 5 bin km’ye ya da 3 ay süreyle geçerli geçerli olacak şekilde garanti verme durumu da yine etki edecek durumlar arasında.

NOTERLİK VE BANKA ŞUBESİ

İkinci el araç ticareti yapılan yerlerin taşıması içi fiziki durumların önemi de tartışılmaz kılınıyor. Aracın alım ve satım işlemlerini hızlandırmak için satış yerlerinde noterlik ve banka şubeleri için yer verilmesi, hoparlör sistemi, aydınlatma sistemi, güvenlik kamerası, ibadet yerleri bulunması ve engelliler dikkate alınarak ortak kullanım alanlarının tasarlanması gerekiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu