Araba FiyatlarıGündemHaberler

İkinci El Fiyatları Arttı – İkinci El Satışları Artmaya Devam Ediyor

İkinci El Fiyatları Arttı. Fiyatlar hızla artarken, Eylül ayında sıfır araç satışları da yüzde 115,8 artarak rekor kırdı. ikinci el otomobil satışları Eylül’de yüzde 10 arttı. 

Böylelikle 2020 yılındaki toplam ikinci el satışa adedi Eylül ayı itibarı ile 5.087.463 adede ulaşmış oldu.

İkinci El Otomobil – Orhan Ülgür: “Lüks Otomobillerde İkinci El Piyasası Canlanacak”

İkinci El Fiyatları Arttı ve sıfır araç satışlarının bu ay ki artışına da değinen Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, pandemi tedbirlerinin otomobil üretimini de durdurabilme ihtimaliyle sıfır araç tedarikinde tekrar olumsuzluklara neden olacağını söyleyerek şöyle konuştu:

“Eylül ayında sıfır araç pazarındaki rekor satışlar, önceki aylardan ve pandemi döneminden ötelenen taleplerin pazara yansıması sonucu beklenen bir gelişmeydi. Sıfırda talebin yeteri kadar karşılanamaması, döviz kurlarının yüksekliği ve ÖTV düzenlemesi sonucunda ikinci el otomobil fiyatlarında artışlar yaşandı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tekrar çeşitli tedbirler hayata geçiriliyor. Otomobil fabrikalarında üretimlerin tekrar askıya alınması durumunda talepte sıkıntılar gündeme gelebilir. Bu da 2 el fiyatlarında artışların bir süre daha yaşanmasına yol açabilir. Otomobil artık bir yatırım aracı olarak görülüyor. Tüketiciler satarken kar edeceklerini düşünerek sıfır veya ikinci el otomobil sahibi olmak istiyor. Bu da pazarın stabil bir hale gelmesini şu an için engelliyor. 2021’in ilk çeyreğinde de pazarın bu doğrultuda ilerleyeceğini öngörüyoruz.”

“İkinci el otomobil almayı planlayanlara kurumsal markaları tercih etmelerini öneriyoruz. Doğru ve güncel ekspertiz, garanti uygulaması, finansal çözümler gibi birçok imkanlar sunulmakta. Otomobilin tüm geçmişi alıcısına şeffaf bir şekilde aktarılmaktadır. Maalesef kısa sürede al sat yaparak kar edip para kazanmak isteyenler, doğru bilgilendirme yapmayabiliyorlar. Otoshops olarak biz müşterilerimize 15 yaşa kadar 48 aya varan vadelerde kredi imkanı sunuyoruz. Müşterilerimiz interaktif satış uygulamamız ile kredilerini oturdukları yerden dijital ortamda başvurarak kullanabiliyorlar. Ayrıca sattığımız her araca 2 yıla kadar garanti veriyoruz.” diye devam eden mutlu bu dönemde ikinci el otomobil alım satım işlemlerinde usulsüzlük şikayetlerinin arttığını yineledi. 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu