Blog

İkinci El Otomatik Vites Araba Alınır Mı?

İkinci el otomatik vites araba, sıfır araba piyasası sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle son dönemde sürücüler daha çok ikinci el piyasasını seçebiliyor. Bununla birlikte otomatik vites otomobiller, düz viteslere göre daha fazla rağbet görüyor.

Bu anlamda genel olarak karar sürücülere kalsa da otomatik vitesli arabalar hem trafikte daha fazla kolaylık sağlaması hem de birçok avantajı olması sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Peki ikinci el otomatik vites araba alınır mı? En iyi ikinci el otomatik vites arabalar hangisi? İkinci elde otomatik mi yoksa manuel mi? İkinci el otomatik vites araba fiyatları ne kadar? Hepsi ve daha fazlası için siz de yazımızı okumaya devam edebilir, ikinci el piyasası hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci Elde Otomatik Mi Yoksa Manuel Mi?

Günümüzde kullanılan iki farklı vites seçeneği vardır. Bunlar da herkesin bildiği gibi manuel vites ve otomatik vites seçenekleridir. Kimi sürücüler manuel vitesli araçları tercih ederken kimi sürücüler de otomatik vites arabaları tercih etmektedir. Bu aşamada en önemli tercih sürücülere kalmaktadır.

İki vites modelinin de kendi içerisinde birçok avantajı vardır. Ancak özellikle son dönemde sürücüler tarafından otomatik vites araba modelleri tercih edilmektedir. Bu modeller hem daha kolay kullanımı hem de diğer avantajları sebebiyle ilk tercih olur.

Ancak ikinci el otomobil piyasasında da sıfır piyasasında olduğu gibi otomatik vitesler ve manuel arasında küçük de olsa fiyat farkı bulunur. Ancak bu fiyat farkı her model veya her marka için geçerli değildir. Günümüzde uygun fiyatlı otomatik vites araba da bulabilmek mümkündür.

İkinci El Otomatik Vites Araba Fiyatları Ne Kadar?

İkinci el otomatik vites araba fiyatları birçok faktör doğrultusunda değişiklik gösterir. Bu sebeple fiyatlar hem uygun aralıklarda hem de yüksek fiyat aralıklarında olabilir. İkinci el otomatik vites piyasasını etkileyen faktörler genel olarak şu şekildedir;

  • Araba markası ve modeli
  • Arabanın üretim yılı
  • Arabanın kaç km olduğu
  • Değişen ve boyanan parça durumu

Yukarıdaki faktörler genel olarak ikinci el otomatik vites araba fiyatlarını etkilemektedir.

İkinci El Otomatik Vites Araba Almak Mantıklı Mı?

Sıfır arabaların yanı sıra ikinci el arabalar da günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle sıfır otomatik vites araba almak için bütçesi yeterli olmayan sürücüler daha çok 2.el otomatik vites araçları tercih etmektedir.

Otomatik şanzımana sahip olan araçlar birçok alanda sürücülere avantaj sağlar. Bu sebeple şanzımanda veya araçta herhangi bir hasar bulunmadığı sürece ikinci el otomatik vites araç almak mantıklı olabilir.

Ancak bu aşamada belirleyici nokta araç satın almak isteyen bireylerin bütçesidir. Bütçe sıfır araca yetiyorsa sıfır otomatik vites otomobil almak daha avantajlı olabilir.

En İyi 2. El Otomatik Vites Arabalar Hangisi?

Günümüzde sürücülerin tercih edebileceği pek çok ikinci el otomobil modeli vardır. Otomatik viteslerde de durum bu şekildedir. İkinci el piyasasında fiyat, performans ve kalite standartları baz alındığında en iyi 2. El otomatik vites arabalar şu şekildedir;

  • Hyundai i10

Uygun fiyat ve rahat kullanımı sebebiyle tercih edilen Hyundai i10 modeli en iyi 2.el otomatik vites arabalar içerisinde kendine yer bulmakta. Şık tasarımı ve yüksek performansı sebebiyle bu araç sürücüler tarafından tercih edilmektedir.

  • Hyundai i20

Hyundai markasının Türkiye piyasasında en çok tutulan araçlarından biri olan i20 de en iyi otomatik vites arabalar arasında kendine yer bulmakta. Ayrıca bu araç uygun fiyatıyla da sürücüleri memnun etmekte.

  • Dacia Sandero

Otomatik vites ve uygun fiyat seçeneklerinin bir araya geldiği Dacia Sandero da en iyi 2.el otomatik vites arabalar arasında kendine yer buluyor.

  • Seat Leon

Seat Leon hem şık tasarımı hem yüksek performansı hem de uygun fiyatı sebebiyle ikinci el otomatik vites araç almak isteyen sürücüler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca bu araç da en iyi otomatik vitesli arabalar arasında kendine yer bulmakta.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu