Haberler

İstanbul Trafiğinin Yarattığı Maliyet Şok Etkisi Yarattı

İstanbul trafiğinin maliyeti açıklandı. Trafiğin yarattığı maliyet ağızları açık bıraktı.

İstanbul trafiğinin sıkışıklığının maliyeti açıklandı. Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı, ‘İstanbul’daki trafik sıkışıklığının bir yıllık maliyeti 6 milyar lira’ açıklamasını yaptı. İstanbul’daki trafik sıkışıklığının yarattığı maliyet öğrenenlerde şok etkisi yarattı.

Ilıcalı, Dünya Otomotiv Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, 2016 yılı itibarıyla 4 trilyon dolarlık bir sektör olan otomotiv sektörünün, dünya genelinde en büyük 4. ekonomisi konumunda yer aldığını ve 80 milyon kişinin bu sektörde çalıştığını dile getirdi.

Direkt ve dolaylı etkileri beraber göz önünde bulundurulduğunda otomotiv sektöründeki 1 dolarlık katma değer artışının toplam ekonomiye 3 dolarlık artış girdisi sağladığını dile getiren Ilıcalı, otomotiv üretiminde son yıllarda gücün gelişmiş ülkelerden ziyade gelişmekte olan insanların eline yavaş yavaş geçtiğini dile getirdi.

Elektrikli Toplu Taşıma Aracı Önemli

İstanbul’da yaşanan trafik sıkışıklığının bir yılda bizlere verdiği maliyetin 6 milyar lira seviyelerinde olduğunu dile getiren Ilıcalı, otomotiv sektörünün kent içi toplu taşıma için elektrikli araç geliştirme üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmasının söz konusu maliyeti azaltmada büyük bir fayda sağlayacağını belirtti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu