2018 Model ArabalarElektrikli ArabalarHaberlerJaguar

Jaguar, I-Pace Crossover’da Görme Engelli Vatandaşlar İçin Duyarlı Bir Özellik Geliştirdi

Jaguar elektrikli I-Pace crossover modeline son derece önemli bir özellik ekledi.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorların aksine olabildiğince sessiz çalışıyor. Trafikteki güvenliği arttırmak ve sürücüyü rahatsız etmemek için başarılı olsa da, otomobilin yaklaştığını anlamak için sese ihtiyacı olanlar, örneğin görme engelliler için tehlike yaratabiliyor.

Bu yüzden Jaguar elektrikli I-Pace crossover modeline sesli uyarı sistemi eklemek için görme engelliler ve onlara rehberlik eden köpeklerle çalıştı. Sistem, yoldakilere yakındaki bir taşıtın hareket halinde olduğunu bildirmek için, düşük hızlarda özel tasarlanmış sesler yayınlıyor. Bu ses otomobilin hızına göre değişiyor ve otomobil bir yöne döneceğinde sese başka bir ton daha ekleniyor.

Jaguar NVH (ses, titreşim, sertlik) mühendisi Iain Suffield, sesli taşıt uyarı sistemi hakkında şunları söyledi:

“Elektrikli otomobillerde geleneksel motor sesinin bulunmayışı bazı yayalar, özellikle görme engelliler ya da görüşü zayıf olanlar için sorun yaratıyordu. I-Pace için sesli taşıt uyarı sistemini yoldaki tüm kullanıcıların güvenliğini garanti altına almak için geliştirdik. Bu hayat kurtarıcı teknoloji kapatılamıyor ve devamlı güvenliği sağlıyor. Rehber köpekleri kullanarak ve görme engelli bireyleri de teste katarak ürünü son derece gerçekçi şekilde denemiş olduk.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu