Haberler

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları beklentinin üzerindeydi. Kasım ayı 2.el otomobil satışları kapsamındaki veriler paylaşıldı. En çok satılan ikinci el marka ve modellerin belli olduğu bu verilerin yanı sıra, yıl bazında da geçen seneye göre daha az 2.el otomobil satışının yaşandığı açıklandı.

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları kapsamındaki veriler, Indicata aracılığıyla ortaya çıkarıldı. En çok tercih edilen araçlar ve satış miktarındaki artış bu şekilde paylaşıldı.

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları verilerinde önceki aya göre artış yaşandığı görülürken 2020 Kasım’a göre de bir düşüşün yaşandığı görülüyor. Geçen ayın en çok tercih edilen modelinin ise Volkswagen Passat olduğu açıklandı.

Ekim Ayına Göre Daha Fazla Satış Yapıldı

 1. el otomobil satışlarında ekim ayına göre bu ay daha fazla satışın yapıldığı ortaya çıktı. Ekim ayına göre %11 artışın görüldüğü verilerde tamamen kaldırılmış ilanların da sayılması halinde satış sayısı 113 bin 922 olarak açıklandı. Satılan bu araçların %82’si binek araçken %18’i hafif ticari araç kategorisindeydi. Fakat 2020 Kasım ile bu yılının kasım ayı kıyaslandığında %2’lik bir düşüşün yaşandığı görülüyor.

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları kapsamında markalar özelinde kasım ayında ikinci el olarak en çok tercih edilen marka, 19 bin 553 araç satımı ile Volkswagen oldu. Volkswagen’i 17 bin 410 adet satış ile Renault, 13 bin 526 adetle de Ford takip etti. Kasım ayı 2.el otomobil satışları tam listesi ise şu şekilde;

 • Volkswagen: 19 bin 553 satış
 • Renault: 17 bin 410 satış
 • Ford: 13 bin 526 satış
 • Fiat: 12 bin 723 satış
 • Opel: 7 bin 767 satış
 • Mercedes-Benz: 6 bin 964 satış
 • Hyundai: 6 bin 776 satış
 • BMW: 6 bin 696 satış
 • Peugeot: 6 bin 160 satış
 • Toyota: 4 bin 955 satış

En çok tercih edilen binek modeller listesinde ise; VW Passat 5 bin 485 adet, Renault Clio 4 bin 805 adet, Renault Megane 4 bin 300 adet ile kasım ayının ilk 3 sırasını alıyor.

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları özelinde Kasım ayında en çok tercih edilen hafif ticari modeller arasında ise ilk üç sırada; Fiat Doblo 2 bin 943 adet, Ford Transit/ Tourneo Courier 2 bin 629 adet, Fiat Fiorino 2 bin 488 adet modelleri yer alıyor.

Peki 2. El Otomobil Satışları hakkında vatandaşlar neler diyor?

25 yıldır galericilik yapan İdris Uluçay; ” Durum çok kötü, uzun zamandır bu sektördeyim. Bu kadar berbat bir piyasa görmedim. İnsanların alım gücü çok az. Fiyatlar çok fazla. Bu durum piyasanın yavaşlamasına sebep oluyor. ÖTV düzenlemesi ile fiyatların düşmesi piyasayı hızlandıracak deniliyor ama ben buna katılmıyorum. İndirim yapılan otomobillerden bayinin elinde kaç tane var. Bu durum patates kalmayan bir markette patatesin 3 ₺’den 1 ₺’ye düşmesi gibi bir durum.”

Kasım Ayı 2. El Otomobil Satışları ve bu yıl içinde “Araç sattınız mı?” sorusunu yönelttik. Uluçay; “1 haftadır araç satamadık. Bugün de bir araç aldık. Ancak satışlar çok yavaş alıcılar yok. Pazarda dolaşanlar araç sahipleri. Ancak şunu belirtmek istiyorum ülkemiz şartlarında otomobil almak için en doğru zaman mümkün olan en kısa zamandır. Çünkü otomobil fiyatları düşmeyecek aksine yükselecektir. Yani 2.el otomobil fiyatlarında oklar yukarı yönlü gözüküyor” dedi.

Aracını satışa sunan Hasan Bey; “Aracım 2010 model Honda Civic, tutulan bir araba olarak biliniyor. Hata boya yok. Aracımı çok seviyorum ancak nakit ihtiyacı nedeniyle satmak istiyorum. Piyasanın durgunluğunu fark ederek fiyatımı da uygun yazdım. Aracıma çok fazla ilgi var ama ciddi alıcı yok. Aracımı almak isteyenler genelde oto galeriler. Pazarda dolaşanlar da zaten ya al satçılar ya da galericiler. Ben aracımın biniciye gitmesini isterim.” dedi. Mehmet Ertuğ Anlattı 33 senedir galericilik yaptığını söyleyen Mehmet Ertuğ, 10 gündür işlerinin çok durgun olduğunu belirtti. Ertuğ, “Vatandaşlar devletin sıfır araçlara yaptığı yüzde 25 indirimden dolayı ikinci el araçlarda da fiyatların düşmesini bekledi ama bu da olmadı.

Örneğin vatandaş bayilere gittiğinde araç soruyor ve belli markalardaki araçlara indirim yapıldığını öğreniyor. Ama o bahsedilen araçlar da piyasada yok. 10 günden bu yana vatandaşlar indirim beklediği için piyasada durgunluk oluştu, bu durum bize de yansıdı. 7,8 gündür işler durma noktasında, biz de can sıkıntısından sürekli araçlarımızı siliyoruz ve müşterilerimizi bekliyoruz. Şu an sektör durgun bir durumda. Bir de 1 Temmuz itibarı ile kredi faizlerini yüzde 25, yüzde 50’ye kadar indirdikleri için bu da bizim sektörü etkiledi. Fiyatlar yine ufak ufak yükseliyor, fiyatlar düşmüyor” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu