Haberler

Kış Lastiği Satışları Yüzde 80 Arttı

E-ticaret platformu GittiGidiyor, kasım ayı satış verilerini açıkladı. O verilere göre, adet bazında kış lastiği satışlarında önceki aya oranla yüzde 80 artış kaydedildi.

GittiGidiyor, kışın yaşanabilecek trafik kazalarının önüne geçmek ve karlı ya da buzlu yollarda kalmamak için tercih edilen kış lastiklerinin, hem araç içinde bulunanların güvenli yolculuk yapmasında hem de diğer araçların emniyetinde büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Ayda 60 milyon ziyaret alan ve yaklaşık 19 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan e-ticaret platformu GittiGidiyor’un kasım ayı satış verileri, havanın soğumasıyla sürücülerin kış lastiğine olan ilgisinin dikkati çekici seviyede arttığını gözler önüne serdi.

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu tarafından açıklanan rakamlara göre, kasım ayında kış lastiği satışları bir önceki aya oranla yüzde 80 arttı. Satışın en çok arttığı iller, Aksaray, Niğde, Erzincan, Iğdır, Nevşehir, Bingöl, Mardin, Konya, Karabük ve Kütahya olarak sıralandı.

GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, kasım ayının kış lastiği alışverişinin zirveye çıktığı dönem olduğunu söyledi. Elçin, talebin yükselmesinde havaların soğuması kadar, 1 Aralık’ta ticari araçlara yönelik kış lastiği kullanma zorunluluğunun başlamasının da etken olduğunu ifade etti. Direktör, GittiGidiyor olarak düzenledikleri çeşitli kampanyalarla tüketiciye avantajlı fiyatlarla, yüzlerce seçeneğe aynı anda ulaşabilme imkanı sağladıklarını da hatırlattı.

“Kış lastiği alanların yüzde 60’ı tek alışverişte dört lastik birden alıyor” diyen Elçin, bu oranın üç yıl önce yüzde 30 civarında olduğunu da aktardı. Direktör Elçin, “Artık çok daha fazla sürücü kış lastiği satın alırken dört lastik birden almayı tercih ediyor, iki taneyle idare etmiyor.” dedi. Bunun en önemli nedeninin, sürücülerin kış lastiği konusunda daha da bilinçlenmesi olduğunu söyledi. “Önceki yıllarda önden çekişli aracı olanlar sadece iki kış lastiği takarak sezonu geçiriyordu.“ diyen Elçin, artık bu alışkanlığın değiştiğine, güvenli sürüşün çok daha önem kazandığına dikkat çekti. GittiGidiyor Ticari Direktörü, lastik otelleri gibi çözümlerin de sürücülerin bu kararlarında etkili olduğunu belirtti. Elçin “Birçok ilde lastikleri sezon boyunca saklama hizmeti veren firmalar, tüketicinin ‘Yaz lastiğini nerede saklayacağım?’ sorusuna pratik bir çözüm sunuyor.” diye konuştu.

GittiGidiyor’dan satışa sunulan kış lastikleri, model ve özellik farklarına göre 145 TL ile 3 bin TL arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor. E-ticaret portalından yapılan açıklamaya göre, kış lastiğini GittiGidiyor’dan alan tüketiciler en çok, fiyatları 250-300 TL arasında değişen modelleri tercih etti. Tüketicinin kar lastiğinin yanında diğer kış çözümleri ise şöyle sıralandı, zincir, kar paleti, plastik kelepçeler ve kar çorabı. Buz çözücü, buğu önleyici, yağmur kaydırıcı, ön cam brandası-ağaç brandası da tercih edilen diğer ürünler oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu