Haberler

KTÜ Mühendislik Bölümünden Öğrenciler ”Sirius” Adlı Otomobili Tasarladı

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri elektrikli otomobil tasarladı. Projede görev alan öğrencilerden olan Onur Genç, bu otomobilin Trabzon’dan Samsun’a yalnızca 2 TL 15 kuruş yaktığını belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden makine, metalurji ve malzeme ile elektrik-elektronik mühendisliği bölümleri öğrencileri yaptıkları ortak çalışma sonucu ”Sirius” adlı otomobili tasarladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunun KTU Metalurji Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aslan, üretimi yapılan bu yerli otomobilin uzun mesafeyi minimum yakıtla kat ettiğini söyleyerek, “Tamamen öğrenci arkadaşlarımızın üniversite laboratuvarlarında sponsor desteği alarak profesyonel destek sağlayarak geliştirmiş olduğu bir araç modelidir. Sirius’un maksimum çıkabileceği hız 130 kilometre, gidebildiği maksimum yol ise 300 kilometredir” şeklinde konuştu.

Sirius Modeli Trabzon’dan Samsun’a 2 TL Yakıyor

Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden projede yer alan öğrencilerinden bir tanesi olan Onur Genç ise, otomobilin Trabzon’dan Samsun’a 2 TL 15 kuruşluk yakıtla gittiğini söyleyerek “Aracımız batarya elektrikli bir araçtır. Yaklaşık 2 kilowatt batarya gücüne sahip. Trabzon’dan Samsun’a yaklaşık 2 TL 15 kuruş bir masrafla gidebileceğiniz bir araç. Verimli ve tasarruflu bir araç. Bu araçla Türkiye ayağında birincilik aldık. Hedefimiz gelecekte bu araçları üreterek piyasa çıkmasıdır.” şeklinde görüş belirtti.

Aracın üretimi için 20 kişilik bir ekibin oluşturulduğu ve yaklaşık 1,5 yıl üzerinde çalışıldığı belirtildi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu