HaberlerLada

Lada Türkiye Pazarına Neden Hala Girmiyor?

Rus otomotiv devi Türkiye pazarına yeniden 2018 yılı ile birlikte gireceğini duyurmuştu ancak öngörülen resmi giriş hala sağlanmadı.

Bilindiği üzere Rus otomotiv devi Lada bir zamanlar Türkiye pazarında faaliyet gösteren bir şirketti. Ancak daha sonra farklı sebeplerden ötürü Türkiye pazarından ayrılmış, geri dönüşü ise Rusya ile yaşanan siyasi kriz gibi sebeplerden ötürü ertelenmişti. Türk otomobilseverler tarafından en çok sevilen markalar arasında yer alan Lada, 2017 yılının sonlarına doğru 2018 yılı ile birlikte Türkiye pazarına yeniden giriş yapacağını duyurmuştu. Ancak mart ayının ortalarına yaklaşmamıza rağmen marka henüz Türkiye pazarına girişi ile ilgili resmi bir adım atmadı. Bu markanın tutkunu Türk otomobilseverler de bu durumun sebebini merak ediyor.

Siyasi Kriz Atlatılmıştı

Haberimizde belirttiğimiz üzere Lada markasının Türkiye pazarına tekrar giriş süreci Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesinden dolayı uzamıştı. Ancak güncel durum itibarıyla her iki ülke arasındaki anlaşmazlık büyük ölçüde giderilmiş ve ticari faaliyetlere tekrar başlanmıştı. Bu doğrultu da Lada markası da 2017 yılının sonlarına doğru 2018 yılı ile birlikte Türkiye pazarına geri döneceğini resmi olarak duyurmuştu ancak öngörülenin aksine 3 aydır Türkiye pazarına girmedi.

 Resmi Sitede Tarih Belirtiliyor

Lada resmi sitesinde 2018 Ocak tarihinde Türkiye pazarında Yeni Lada Niva modelinin satışına başlamayı amaçlıyordu. Türkiye pazarında satışa çıkarılması beklenen Niva modelinin Türkiye pazarına yönelik fiyatı ya da hangi bayilerde satışa çıkacağı henüz belirlenmemiş durumda.

Motor Hacmi Engel Oluyor Olabilir

Türkiye pazarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları epey yüksek olduğundan ve vergi belirlenmesinde motor hacminin büyük etkisi olmasından ötürü otomotiv devleri genelde Türkiye pazarında motor hacmi görece küçük modelleri ile faaliyet göstermeyi tercih ediyor. Bunun nedeni ise büyük motor hacmine sahip modellerin ÖTV oranlarının epey yüksek olması ve dolayısıyla insanlar tarafından satın alım konusunda durumu zorlaştırması olarak gösteriliyor. Raporlara göre Türk otomobilseverler 1600 cc motor üstü otomobil modellerine pek yanaşmıyor. ÖTV oranlarının yüksek olmasının yanı sıra yakıt tüketim değerlerinin de yüksek olması ve yakıtın Türkiye’de pahalı olması bunda büyük rol oynuyor. Lada Niva modelinin ise 1700 cc olarak satılması öngörülüyor. Bu da ÖTV oranının yüzde 100 olması anlamına geliyor ki marka burada modelin alınabilirliği hakkında tereddüte düşüyor olabilir.

2018 LADA MODELLERİ VE FİYATLARI

DİĞER LADA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu