HaberlerSeat

Leon Satışları Giderek Artıyor

Yeni yüzüyle yollarda olan Seat Leon, oldukça yüksek bir ilgi ile karşılaştı. Yeni Seat Leon, önceki iki versiyonunun satış çizgisini geçmeyi başararak marka tarihinde en çok satan model olma özelliğini kazandı. 2012 yılında ilk kez yollara çıkan Leon’un üçüncü nesli günümüze değin 682 bin 567 adetlik satış rakamına ulaşmayı başardı. Yeni Leon Türkiye pazarına girdiği 2013 yılından bu yana 37 bin satış barajını aşmayı başardı.

Seat Leon yollara ilk defa 2012 yılında çıkmıştı. Çıktığı günden bu yana yükselen bir satış grafiği çizen Leon, şu an üçüncü nesli ile yollarda. Giderek artan satış performansı üçüncü nesli ile daha da artan Yeni Leon, önceki iki versiyonunun kırdığı tüm satış rekorlarını da geçmeyi bildi. 2012 yılında yollara çıktığı günden bu yana 682 bin 567 adet satış rakamına ulaşan Leon, böylelikle 1999 ve 2005 yıllarında yollara çıkan önceki versiyonlarının başarısını daha da yukarı taşıdı ve marka tarihinin en çok satış rakamına ulaşan kompakt model olma özelliğini kazandı. Türkiye pazarına ise 2013 senesinde giren üçüncü nesil Seat Leon, günümüze değin 37 bin 897 adetlik satış rakamına erişti.

Piyasaya sürülmesinden beri geçen 18 yıl boyunca SEAT markasının amiral gemisi olma özelliğini kazanan ve büyük başarıların altına imza atan Leon modelinin en yeni versiyonunda ortaya koyduğu bu satış performansı markanın son yıllarda geçirdiği dönüşüme ilham veriyor. Bunun yanı sıra 2013 yılından beri SEAT satışlarında düzenli olarak gerçekleşen artışın ana nedenlerinden bir tanesi oldu. Otomobil Distribütörleri Derneği’nin Ocak – Ağustos verilerine göre %16,5 segment payı ile Leon, Türkiye pazarında kendi segmetinin en çok tercih edilen iki otomobil modelinden bir tanesi oldu.

1999 yılında tasarımcı Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan birinci nesil SEAT Leon, bir sonraki neslinin çıktığı 2005 yılına kadar 534 bin 797 adet satma başarısı gösterdi. Walter de’Silva’nın tasarımını yaptığı ikinci nesil 2005 Leon Barselona Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı ve yollarda olduğu sekiz sene içerisinde toplamda 675 bin 915 adet satış performansı ortaya koydu.

Seat’ın üçüncü nesli ise 2012 senesinde, Alejandro Mesonero-Romano tarafından tasarlanıp müşterilerin beğenisine sunulmuştu.

2017 SEAT LEON FİYATI VE ÖZELLİKLERİ

DİĞER SEAT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu