HaberlerAudiBMWMercedesMiniPorscheRolls Royce

Lüks Otomobil Markaları Satışlarda Yeni Bir Rekora Hazırlanıyor

Yeni yılın ilk yarısında satışlarda rekor rakamlara erişmeyi başaran lüks otomobil markaları, yedinci kez dünya rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 

2017 yılının ilk altı ayında satışlarda rekora yaklaşan lüks otomobil markaları yedinci kez dünya rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Satışların artmasında ve rekorun muhtemelen kırılacak olmasında BMW, Mercedes-Benz, ve Porsche markalarının Çin’de gösterdikleri satış performansları büyük rol oynuyor.

Alman Markalar Başı Çekiyor

2017 yılına oldukça iyi bir giriş yapan lüks Alman otomobil markaları, yılın ilk yarısında rekor satış rakamlarına ulaştı. Audi dışarıda bırakıldığında BMW, Mercedes-Benz ve Porsche markalarının satışlarında Dünya genelinde büyük oranda artış yaşandı. Son yıllarda üst üste rekorlar kıran lüks otomobil markalarının 2017 yılı sonu itibarıyla yedinci kez Dünya rekoru kırmaları şu anki satışlar göz önünde bulundurulduğunda yüksek ihtimal olarak gözüküyor. Özellikle lüks Alman otomobil markalarının rekor satışlara ulaşmasındaki en büyük payın Çin pazarında gösterdikleri satış performansları olduğu söylenebilir.

2017 Porsche Panamera
2017 Porsche Panamera

Mercedes-Benz Lider Marka

Lüks otomobil markaları arasında bir değerlendirilme yapıldığında ise, 2017 yılının ilk yarısında en yüksek satış rakamına ulaşan marka Mercedes-Benz oldu. Mercedes, Dünya genelinde geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 13.7 gibi büyük bir artış yaşadı. Mercedes’in rakamsal bazda satışları ise 1 milyon 144 bin adete çıktı. Böylelikle geçtiğimiz yılın sonunda liderliği BMW’den kapan Mercedes-Benz, yeni yılın ilk yarısıyla birlikte aradaki farkı 106 bin adete çıkarmış oldu.

Mercedes-Benz’in bu başarısındaki en büyük paya sahip ülke ise Çin pazarı oldu. Nitekim Mercedes söz konusu dönemde bu pazarda 292 bin adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Çin pazarı bazında Alman marka böylelikle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34.5’lik bir büyüme yaşamış oldu. Alman otomotiv devi ABD pazarında 161 bin 960 adet satış gerçekleştirirken anavatanı Almanya’da ise 151 bin 790 adet otomobil satma başarısını gösterdi.

2018 Mercedes Cabriolet
2018 Mercedes Cabriolet

BMW Satışları da Arttı

MINI ve Rolls Royce markalarını bünyesinde bulunduran BMW Grubu, her ne kadar liderliği Mercedes-Benz’e kaptırsa da yeni yılın ilk yarısında satışlarını yüzde 5 arttırma başarısını gösterdi. Böylelikle toplam satışlarda 1 milyon 220 bin adete yükseldi. MINI markasının satışları yüzde 3.6 artarken, Rolls Royce satışlarında ise yüzde 6.5’lik bir azalma görüldü.

Audi Düşüş Yaşadı

Porsche’nin global bazda satış rakamları yılın ilk yarısında yüzde 7 artış ile 126 bin 497 seviyesine çıkarak rekora imza attı. Porsche’nin en büyük pazarı ise tıpkı Mercedes’in olduğu gibi Çin oldu. Porsche Çin pazarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18’lik bir artış yaşayarak 35 bin 864 rakamına ulaştı. Yeni yılın ilk yarısında bir diğer lüks Alman otomobil markası olan Audi ise global bazda satışlarında düşüş yaşadı. Alman marka söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlarında yüzde 4.7’lik bir düşüş yaşadı. Bu düşüş ile birlikte satış rakamı 908 bin 950 adete kadar geriledi.

Audi R8 Spyder V10 Plus 5
Audi R8 Spyder V10 Plus 5

Audi’nin en büyük kaybı ise rakiplerinin rekorlar kırdığı Çin pazarı oldu. Audi’nin Çin’deki satışları yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2 azaldı. Anavatanı Almanya’daki satışları ise yüzde 1.4 oranında geriledi.

Türkiye’de Düşüşe Geçti

Yeni yılın ilk yarısında Türkiye’deki lüks otomobil pazarında daralma yaşandı. Türkiye’deki lüks otomobil pazarının lideri konumunda bulunan Mercedes-Benz 10 bin 517 adet satışla bu ünvanını korudu. 2016 yılında Türkiye pazarında da liderlik koltuğunu Mercedes’e kaybeden ve son 5 yılın lideri olma özelliğine sahip BMW ise üçüncü sıraya düştü. Audi 8 bin 573 adet satış ile ikinciliğe yükselirken BMW’nin satış rakamı 6 bin 916 adet olarak gerçekleşti.

PORSCHE MODELLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MERCEDES MODELLERİNİ VE HABERLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BMW MODELLERİNİ VE HABERLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AUDİ MODELLERİNİ VE HABERLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu