2020 Model ArabalarElektrikli ArabalarHaberlerHibrit OtomobillerYeni Araba Modelleri

Maserati Ghibli Hybrid Maserati’nin İlk Elektrikli Modeli Olacak

Maserati, tarihinin ilk elektrikli modeli olan Ghibli Hybrid’i dünya çapında düzenlenen online lansmanda tanıttı.

Ghibli Hybrid performansla beraber, yakıt tüketiminde tasarrufu ve emisyon seviyesini hedefleyen 48 voltluk bataryalı hibrit sistemi ile 330 HP güç ve 450 Nm tork değeri sunan benzinli motor yer alıyor.

Otomobille sürücü arasında bağ kuran yeni Maserati Connect programı ve kişiselleştirilebilir kullanım tercihlerine imkan tanıyan MIA (Maserati Intelligent Assistant / Maserati Akıllı Asistan) bilgi-eğlence sistemi ise Ghibli Hybrid’in modern çağın tüm gereksinimlerini karşıladığının altını çiziyor.

Maserati’nin 48 Volt hibrit sistemi; BSG (kayış marş jeneratörü), batarya, eBooster ve bir adet DC/DC dönüştürücü olmak üzere 4 ana bileşenden oluşuyor. BSG, performans, verimlilik ve sürüş keyfi arasında kusursuz bir denge kuran bu sistem içerisinde alternatör görevi görerek, yavaşlama ve fren anında oluşan kinetik enerjiyi geri kazanarak bataryayı şarj ediyor.  

Ghibli Hybrid; çok silindirli bir motorun gaz tepkilerini, dizel motorun alt devirdeki yüksek çekiş gücünü ve de keyifli bir sürüşü aynı potada birleştiriyor. Ghibli Hybrid yolcuları, özel yankılayıcılarla optimize edilen egzoz sistemi sayesinde Maserati’ye özgü motor sesinin ve gaz geçişlerinin keyfini sürebiliyor. 1.500 d/d’da 450 Nm tork üreten 330 HP gücündeki motor, yeni Ghibli Hybrid’e sadece 5,7 saniyede 100 km’ye ulaşma ve 255 km/s maksimum hıza ulaşma imkanını tanıyor. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı