En Çok Okunan HaberlerHaberlerMercedesYeni Araba Modelleri

Mercedes GENH2 – 1000 KM’yi 1 Depo Hidrojenle Alıyor!

DAİMLER, Mercedes GENH2 ile yük ticaretinde öncü olmak için vizyoner adımlar atmaya devam ediyor. Taşımacılık sektörü için neredeyse bir dönüşüm diyebileceğimiz tanıtım yapılarak hidrojenli tır sunuldu.

Mercedes Benz markasını da bünyesinde bulunduran Alman otomotiv devi Daimler, Federal Bakan Andreas Scheuer şunları söyledi:

“Yollarımızda sıfır karbonlu araçlara ihtiyacımız var. Bunlar, hidrojen yakıt hücreli kamyonlar olacak. Çevremizin korunması ve güçlü bir ekonomi için hidrojende büyük bir potansiyel var.”

 

Mercedes GENH2 yapılan özel etkinlikte tanıtıldı. Daimler, hidrojenle çalışan TIR’I Uzun yıllardır hidrojen teknolojisi üzerine çalışarak ortaya çıkarttılar.

TIR’ın tek depoyla 1000 kilometre gidebildiği iddia edildi.

Mercedes Vito Tourer Türkiyede – Vito’nun Özelliklerini ve Fiyatını İnceleyin

Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Başkanı Martin Daum şöyle konuştu:

“Gerçekten yerel olarak CO2-nötr teknolojilere sahip pil gücü ve aşağıdakilere sahip hidrojen bazlı yakıt hücrelerine odaklanarak CO2’siz taşımacılık vizyonumuzu tutarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Uzun vadede pazarda başarılı olma potansiyelimiz var.

Mercedes-Benz’in alternatif sürüş konseptlerimiz – GenH2 Kamyon, eActros LongHaul ve eActros – ve Freightliner ve FUSO markalı elektrikli kamyonlarımızla, müşteri gereksinimlerine net bir şekilde odaklanıyoruz ve gerçek yerel CO2-ağ alternatifleri yaratıyoruz.”

Mercedes GENH2
GenH2 TIR adı verilen modelin 25 tona kadar yük taşıyabileceği ifade edildi. Tır iki likit hidrojen tankı taşıyor. 

Mercedes GENH2

GenH2 2023 yılından itibaren kullanıcı testine sunulacak. Seri üretiminin ise 2025 yılının ilk çeyreğinde olması planlanıyor.

İki likit hidrojen tankına sahip TIR’ın geleneksel dizel araçlara göre daha yüksek performanslı olacağı aktarıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu