Haberler

Michelin 9 Ayda 16,4 Milyar Satış Yaptı

Lastik devi Michelin, 2017’nin ilk 9 ayında yüzde 6 büyüme sağladı. Markanın bu dönemde net satışı 16,4 milyar euro oldu.

Michelin, bu yılın ilk 9 ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Firmanın açıkladığı verilere göre Michelin’in bütün lastik segmentlerinde orijinal ekipman kategorisinde yukarı yönlü ivme gösterdiği görülüyor. Markanın üçüncü çeyrekteki net satışı 5 milyar 335 milyon euro oldu.

18 inç ve üzeri premium lastik pazarında yüzde 21 oranında büyüme yaşandı. İş makinesi, tarım, uçak lastiklerini kapsayan özel lastik pazarında ise yüzde 18’in üzerinde artış görüldü. Yüzde 21’lik büyümede “Michelin CrossClimate+” ve “Michelin Pilot Sport 4S” lastikleri önemli rol oynadı.

Bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, Michellin’in binek araç ve hafif ticari lastikleri, 2017’nin ilk 9 ayında orijinal ekipman ve değişim pazarında satılan lastik bakımından yüzde 3 büyüdü.

Kamyon lastikleri pazarında da orijinal ekipmanda %12, değişimde %2 büyüme sağlandı. Türkiye’yi de içine alan Avrupa bölgesinde Michelin, ağır vasıta lastikleri orijinal ekipman pazarında yüzde 7, yenileme-değişim pazarında yüzde 6’lık bir büyümeyle global rakamların üzerine çıktı.

Marka, iş makinesi, tarım, iki teker ve uçak lastikleri gibi özel ürün grubu lastiklerinde de segmentlerinin her birinde başarı kaydetti. Özellikle yolcu trafiğindeki artışla ticari uçak segmentindeki talep ve altyapı projeleri ile maden lastiklerindeki iyileşme, büyümeyi tetikledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu