Haberler

Microsoft Sürücüsüz Araç Üretim Çalışmalarına Başladı!

Çin merkezli arama motoru Baidu, otonom araç geliştirme yolunda Microsoft ile ortaklığa imza attığını duyurdu. 

Çin merkezli Baidu, sürücüsüz araç üretim çalışmaları yolunda Microsoft ile iş birliğine başladığını kamuoyu ile paylaştı. Baidu’nun ‘Project Apollo’ adı verilen otonom araç geliştirme adını verdiği bu projenin Microsoft ile yapılan anlaşmanın ardından daha da hızlı ilerleyeceği düşünülüyor.

50 Şirketin Ortak Çalışması

‘Project Apollo’ projesi şu an halihazırda 50 küsür şirketin ortak girişimi konumunda bulunuyor. Söz konusu şirketlerin üçte ikilik bir kısmı Çin merkezli şirketlerken, geri kalanı ise yurtdışı kaynaklı şirketler olarak biliniyor. Projenin en büyük özelliği ise dünyanın en büyük açık kaynak kodlu otonom sürüş teknolojisi geliştiren girişimi olmasıdır. Projede ortak girişimi bulunan bazı önemli markalar ise Çin merkezli otomobil üreticileri Chery ve Wall Motors ile dünyaca ünlü otomotiv devleri olan Ford, Daimler, Bosch, Continental, ZF ve Nvidia da bu projede ortak girişimciler arasında yer alıyor.

Forbes’un yaptığı habere göre, Microsoft yapmış olduğu bu girişim ile ABD ve Avrupa’da da genişleterek geliştirmiş olduğu bağlantı teknolojisini Baidu ile birlikte iş birliği içerisinde otonom araç geliştirmek için kullanacak.

Baidu’nun teknoloji başkanı Ya-Qin Zhang ise ‘Project Apollo’ projesi’nde planlama, kontrol, LiDAR, navigasyon, veri, algılama yeteneği kontrolü ile tamamen sürücüsüz yetenekler ve hizmetler üzerine yoğunlaşıp çalışmalarına devam ediyor.

Microsoft ile bu projede ortak çalışma üzerine iş birliği yapılması ile ilgili görüşlerini bildiren Genel Başkan Yardımcısı Kevin Dallas ise, “Bizim rolümüz, Apollo’yu ‘Microsoft Azure’ sayesinde dünya çapında geliştirmek. Dünyada 40 bölgede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ve ‘Azure’, otonom araçlar için gerekli özerkliği ve güvenliği sağlayabilecek bir bulut sistemi teknolojisidir.” şeklinde görüş bildirdi.

Şirketlerin otonom teknolojisi ile ilgili çalışmarıyla ve otonom teknolojisiyle sunulacak olan modeller ile ilgili diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu