Haberler

Nissan’dan 2017 Juke Modeli İle Yeni Bir Rekor

Nissan’ın kompakt crossover sınıfında yer alan modeli Juke, akıllı çevre görüş monitörünü (AVM) kullanarak dünyanın ilk kör J dönüşünü yapılabilmesini gerçekleştirdi.

Daha önce iki teker üzerinde maksimum 1 mil hız rekorunu kıran Nissan Juke’tan yeni bir rekor daha geldi. Dublör pilot olan Paul Swift, her sene 100.000’den fazla Juke üretimi yapılan Sunderland Fabrikası’nda deneme sürüşü yaptı.Pilot, araç tüm camlarının karartılmış haldeyken 180 derece dönüp sadece dört harici kameraları kullandı ve görüşün olduğu bir rekoru kırdı. AVM teknolojisi sayesinde otomobil sürücüye 360 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Bu teknoloji sayesinde aracın etrafına monte edilmiş dört kameradan gelen görüntüler dijital ortamda birleştirilerek Nissan Connect ekranında kuş bakışı görüntü sunuyor. Bunun getirdiği avantajla park manevraları hem daha kolay hem de daha güvenli olarak yapılabiliyor.

Test sürüşünü yapan pilot Paul Swift, dünyada ilk kez gerçekleşen ve rekor olan bu durumla ilgili sürücülere AVM sistemini kullanarak kendisi gibi partk etmelerini ve J dönüşü yapmalarını tavsiye etmediğini söyleyip, bu teknolojinin araç sahiplerine günlük sürüşlerde çeşitli faydalar sağladığını ekledi. Çevre görüşü için arka cama bakmak yerine Connect ekranındaki 360 dereceye bakmanın ilk başta garip olduğunu söyleyen Swift, buna kolay adapte olduğunu söylerek AVM sistemi ile yolun net bir görüntüsünü görebildiği için çizgilerin arasında kalmak adına kendinden emin olabildiğini ekledi. Nissan Juke’un AVM sitemi diğer yandan hareket eden nesneleri fark edebilme özelliğine sahip olup aracın etrafında herhangi bir yaya ya da hayvan gibi nesnelerin belirmesi durumunda sürücüyü uyarıyor ve bu sayede güvenlik seviyesi artıyor. Nissan’ın ProPilot özelliğini barındıran Avrupa’daki ilk aracı olan Juke 2017’de satışa çıkarılıyor. Nissan Juke 2010’da yapılan lansmanının ardından 800.000’e yakın satmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu