Haberler

Nissan’ın “Sürdürülebilirlik 2022” Planı

Japon otomotiv devi Nissan, “Sürdürülebilirlik 2022” planını açıkladı. Marka, söz konusu plan çerçevesinde, sosyal, çevresel ve yönetimsel faaliyetlerini güçlendirme hedefinde.

NISSAN Motor Co. Ltd. sürdürülebilir bir yaşam için şirketin çevresel etkilerini azaltmayı hedefleyen “NISSAN Sürdürülebilirlik 2022” planını tanıttı. Plan çerçevesinde yönetimde çeşitlilik ile dahil olma konularına odaklanacak olan marka, ilk kez duyurduğu, 3 aşamalı sürdürülebilirlik planı ile daha önce açıkladığı “NISSAN M.O.V.E. to 2022” planını birlikte yürütecek.

Yeni stratejisi ile yönetimsel, çevresel ve sosyal faaliyetlerini tek bir yaklaşımla bir araya getirmeyi hedefleyen Nissan’ın planı, şirketin 2001 yılında uygulamaya soktuğu ve 2050 yılına kadar devam etmeyi planladığı uzun vadeli NISSAN Yeşil Programı tarafından desteklenecek. Nissan’ın bu hedeflere ulaşmada ilerlemesini sağlayacak olan NISSAN Sürdürülebilirlik 2022, eşzamanlı şekilde sürdürülebilirlik yaklaşımını ve yönetim faaliyetlerini güçlendirmeyi de hedefliyor.

Nissan Sürdürülebilirlikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hitoshi Kawaguchi, NISSAN Sürdürülebilirlik 2022 planının, istikrarlı bir büyüme sağlama ve otomotiv endüstrisinin teknoloji evrimine öncülük etme amacındaki orta vadeli hedefleriyle tamamen örtüştüğünü söyledi. “Sürdürülebilir mobilitenin sıfır emisyonlu ve sıfır ölümlü bir dünyaya ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyoruz” diyen Kawaguchi, planın gerçekten farklı ve kapsamı geniş bir şirket olma çabalarını daha da güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Nissan Daha Çevreci

Nissan Sürdürülebilirlik 2020, NISSAN Yeşil Programı’nın dördüncü nesli. Söz konusu planın çevre konusundaki kilit unsurları, iklim değişikliği, hava kalitesi, kaynak bağımlılığı ve su kıtlığı konularından oluşuyor.

Dünya elektrikli araç pazarı lideri marka, büyüyen bu pazarla 2022 yılında, CO2 emisyon salınımını 2000 yılına oranla %40 azaltmayı hedefliyor.

Nissan Enerji Tasarruf İşbirliği (NESCO) faaliyetleri sonucunda, 2022 yılına kadar, üretim ve kurumsal faaliyetlerden kaynaklanan CO2 emisyonunun 2005 seviyelerine göre %30 oranında azaltılması hedefleniyor. 2020 için bir diğer hedef de elektrikli araçlarda kullanılmış lityum-iyon pillerin geri dönüştürülüp ekonomiye yeniden kazandırılmasıyla yeni malzeme kullanımında yüzde 70 oranında azalma sağlamak. Araç üretim süreçlerindeki uçucu organik bileşen kullanımının azaltılması ve birim başına su tüketiminin 2010 yılına göre %21 oranında azaltılması da hedefler arasında.

Nissan, sürüş güvenliğini ve kurumsal hayırseverliği sosyal inisiyatiflerinin ayırt edici özellikleri olarak görüyor. Yeni sürdürülebilirlik planını da bu taahhütlere dayandıran Nissan, yönetimde çeşitliliğe ve dahil olma konularına da odaklanacak.

Araç güvenliğini arttırma yoluna giden Nissan, böylece modellerinin yer aldığı kazaları da azaltma hedefinde. Marka, 2022 yılı sonuna kadar ProPILOT otonom sistemlerine sahip olan 20 modelini 20 farklı pazarda satışa çıkararak trafik kazalarının oranını düşürecek.

Yönetimde Kadın Dönemi

Nissan, kadınların yönetime katılması konusundaki hedefini de ortaya koydu. Marka, 2022’ye kadar kadın yönetici oranını %16’ya çıkaracak.

Bunun yanısıra tüm seviyelerde, çeşitlilik ve yönetime dahil olma eğitimleri verilecek. Ayrıca, esnek çalışma ve uzaktan çalışma koşullarının oluşturulması için de çalışılacak.

NISSAN Sürdürülebilirlik 2022, geliştirilmiş uyumluluk sistemleriyle şirketin yönetimini geliştirmeyi de içeriyor. Nissan, uyum yönetimi ve kurum içi tutarlılık konularında da çalışmalar yapıyor. Uzman bir ekip tarafından oluşturulan ve izlenen uygunluk yönetim sistemi, NISSAN’ın SpeakUp sistemi sayesinde çalışanların seslerinin duyulması, iç kontrol mekanizmalarının oluşturulması ve uyumsuzluk konularının etkin bir şekilde çözülmesi hususunda da çalışmalar sürdürecek. Nissan, kurumsal yönetimi geliştirmek adına yönetim kurulunda bağımsız yöneticilerle çalışmayı da hedefliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu