Haberler

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. EV’ler hakkında duyduğumuz bir numaralı şikayet (var olmayan zorunlulukların yanı sıra) sürüş menzilidir. Bazılarına göre, bir Tesla Model S bile yeterli menzile sahip değil. Bazı versiyonları şarjla 400 kilometreyi aşıyor. Uygun fiyatlı Chevrolet Bolt bile 259 mil yol alıyor. Bu model için için hangi kilometre yeterli olurdu? 500 mil? 600? Bir şarja ihtiyaç duymadan 752 mil nasıl olurdu? İşte bunu deneyen fir şirket var; ONE. 

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı

ONE ekibi Tesla Model S için kurguladıkları yeni şarj sistemini denemek için bir tst sürüşüne çıktı. Tüm yolculuk, Gemini pilini yeniden şarj etmek için durmaya gerek kalmadan 752 mil oldu. Sürücüler, elbette, ihtiyaç duydu ve mola verdi. ONE’a göre, pil yaklaşık 32 derece civarındaydı ve tüm sürüş için aktif soğutma gerektirmiyordu. Ancak ekibe göre göz kamaştırıcı sürüş mesafesi yeterli değildi. ONE genel merkezine geri döndükten sonra ekip, Gemini donanımlı Model S’yi 1C veya yaklaşık 200 kW hızda şarj eden bir şarj cihazına koydu.

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. Model S, tam kapasiteye ulaştığında, bir üçüncü taraf dyno tesisine götürüldü ve burada simüle edilmiş yüzde 20 Kentsel Dinamometre Sürüş Programı (UDDS) ve Otoyol Yakıt Ekonomisi Testi (HWFET) sürüş döngülerinden ve yüzde 80’i sabit hızda sürüşten geçirildi. Mil başına yaklaşık olarak aynı Wh tüketimini gözlemlerken, dyno testi 882 mil menzile ulaşmayı başardı!

Ijaz, “ONE Gemini bataryası, aynı paket alanında gemideki mevcut enerjiyi iki katına çıkararak elektrikli araçların benimsenmesine bir engel olarak menzili ortadan kaldırmayı hedefliyor.” dedi.

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. ONE’ın başkanı ve CEO’su Mujeeb Ijaz’a pilin neyden yapıldığını sorduk. “Gemini pilinin üretim amacı, çekiş pili kısmı için LFP (LiFePo4 olarak da bilinen Lityum Demir Fosfat) olacak” dedi ve “yeni bir hücre ONE, kobalt, nikel ve grafit içermeyen menzil genişletici için tasarlıyor.” ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. Hücrelerin ağırlığını ve Model S’ye kaç tane sığabileceklerini sorduk, ancak Ijaz, hücrelerin hala deneysel olduğunu ve “Sistem seviyesinde toplam 203,7 kWh elde ettiklerini” söyledi.

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. ONE Gemini pili şu anda piyasaya tam olarak hazır olmasa da, çok da uzakta değil. Ijaz, ONE’ın 2023 yılına kadar Gemini pil takımının üretimiyle 2026 yılına kadar bir üretim örneğine sahip olacağını söyledi. Gemini’nin tam bir maliyeti de henüz açıklanmadı, ancak ONE başlangıçta mevcut nikel ile aynı maliyete sahip olmasını bekliyor.

Hâlâ lityuma ihtiyacımız olacak, ancak yeni geri dönüşüm tekniklerinin, bunu mevcut pillerden atık su ve çıkarılması için gereken enerjiyi azaltarak, ortadan kaldırarak veya en azından yeni için madencilik ihtiyacını azaltarak çıkarabildiği kanıtlandı.

ONE Şirketi Tesla Model S Menzilini Arttırdı. ONE ayrıca, “şu anda geleneksel anotlarda kullanılan grafit malzemeleri silen ve maliyette önemli bir düşüşe katkıda bulunan tescilli bir menzil genişletici hücre geliştirdiğini” söyledi.

Otomatik Pilotta Gezin
Otomatik Şerit Değiştirme
Otopark
çağırmak
Tam Kendi Kendine Sürüş Bilgisayarı

Trafik Işığı ve Dur İşareti Kontrolü

Model S Özellikleri

611 HP güce sahip.
0-100km/s hızlanma için sadece 2,9 saniyeye ihtiyaç duyuyor.
Maksimum hıza 261km/s’de ulaşıyor.
100km’de 26,0kWh enerji harcıyor.
Almanya başlangıç fi fiyatı 102.700 Euro ( Haziran 2020 fiyatıdır)
Havalı süspansiyon sistemine sahip.

Tesla Model S Motor Özellikleri

Motor: Sıvı soğutmalı – sürekli mıknatıslı – 2 adet motor kombinasyonu
Güç: önde, 205kW/ 279HP – Arkada, 375kW/ 510 HP
Toplam Sistem Torku: 1140 Nm
Batarya: Panasonic marka Lityum İyon sıvı soğutmalı
Batarya Kapasitesi: 102 kWh
Şanzıman: Typ 23 sol arka
Aktarma: 4X4
Yürüyen Aksam: Önde, çift salıncak / Arkada, çok kollu havalı süspansiyon

Tesla Model S Taşıma Kapasitesi

Boş Ağırlık: 2241 kg
Taşıma Kapasitesi: 2720 kg
Römork Kapasitesi: –
Tavan Taşıma Kapasitesi: –
Tesla Model S Hızlanma Verileri
0-50km/s Hızlanma: 1,3 sn
0-100km/s Hızlanma: 2,9 sn
0-150km/s Hızlanma: 5,8 sn
0-200km/s Hızlanma: 11,1 sn
Maksimum Hızlanma: 261 km/s

Tesla Model S Sürüş Dinamizmi

Tesla Model S performansdan çok konforlu rahat bir sürüşe yöneliyor. Ancak batarya ve menzil kapasitesini netçe görebilmek, dev ekrandan navigasyonu takip etmek gibi sürücünün işini kolaylaştıran çok sayıda detaya sahip. Bu da yeterince keyif veriyor. Tesla Model S’nin süspansiyon sistemi, mühendisler tarafından övülüyor. Bu dengeli süspansiyonun da etkisiyle sürüş, çok keyifli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu