Haberler

Otomobil Dünyasında Otomatik Park Dönemi

Otomotiv dünyasında son zamanlarında en çok odaklanılan konulardan bir tane otonom sistemler… Otonom sistemlerin kullanılarak getirilen çözümler birçok konuda olduğu gibi sürücülerin kimi zaman zorlandığı park etme konusunda da yardımcı olacak. 

Otomobil sürücülerinin araç kullanımıyla ilgili öğrenmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi aracı park etmektir. Özellikle yaşamın hızlı aktığı ve yoğun trafiğin olduğu ve park alanlarının yetersiz olduğu şehirlerde park etme daha da zor hale geliyor. Bu konuda dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Continental, otomatik sürüş ile ilgili yaptığı çalışmalar dahilinde otomobillere otomatik park yapmayı da öğretti.

Park etme konusunda ortaya çıkan problemleri tespit edip bu konudaki ihtiyaçları göz önünde bulunduran Continental, en azından tekrarlayan park etmelerde sürücüleri rahatlatacak bir çözüm buldu. Bu çözüm ile Eğitimli Park işlevi ile bir park etme süreci kaydedilebiliyor. Aynı park etme biçiminin tekrarı halinde aracın önceki park etmeyi başladığı yere yakın bir yere gitmesi gerekiyor. Sonrasında ise bir düğmeye basıldığında önceden öğrenilmiş olan o park etme biçimi sayesinde otomatik park işlemi yapılabiliyor.

Park Kaydı Sensörlü Kamera Sayesinde Oluyor

Söz konusu eğitimli park işlevinde, aracın içine entegre edilmiş sensör, kamera ve radarlar sayesinde araç çevreyi algılayabiliyor. Bu doğrultuda da park kaydı yapılabiliyor. Parkı öğrenme sürecinde, sistem sensörleri ve kamera sayesinde çevrenin haritasını oluşturuyor ve hafızasında saklanıyor. Araç bu harita sayesinde o alanın yakınında olduğunda konumunu tespit edebilip öğrenilen rotayı otomatik olarak algılayabiliyor.

İki Versiyon  Olarak Geliyor

Eğitimli Park Sistemi, iki versiyon olarak sunuluyor. İlk versiyonda kısmi otomatikleştirme yapılabilirken, sürücünün kontrolü gerekli olmayı sürdürecek. Sürücü bir düğme ya da cep telefonundaki bir tuşa basmayı sürdürdüğü takdirde bu işlev aktif hale gelecek. Bu versiyonun 2020’de seri üretime geçilmesi öngörülüyor. Bir sonraki versiyonda ise park sistemi tamamen otomatik hale getirilecek ve sürücü kontrolüne gerek duyulmayacak.

Seyir Şoförü

Continental ayrıca, otoyollardaki uzun seyahatlerde sürücülere destek olmak adına ”Seyir Şoförü” adlı teknolojiyi de geliştiriyor. Bu sistem aktif hale getirildiğinde otomobil sürücünün kontrolünü kendisine devrediyor. Trafik koşullarına ve kurallarına uygun olarak sürüşü otomatik olarak devam ettiriyor. Burda sürücü otoyoldan çıkana kadar aracın kontrolünü eline alması gerekmiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu