Haberler

Otomotiv Sektörünün Devinin Fabrikasına El Konuldu!

General Motors’un Valencia’daki fabrikasına el koyuldu. GM yetkilileri konuyla ilgili Venezuela hükümetinin geçerli sebepler olmadan haksız bir şekilde Valencia sanayi merkezinde yer alan General Motors fabrikası el koyduğunu açıkladı ve bu haksızlığı ortadan kaldırmak adına tüm yasal yollara başvurulacağını ekledi.

Venezuela’da son yıllarda giderek büyüyen ekonomik kriz bu pazarda faaliyet gösteren birçok Amerikan şirketini olumsuz etkiliyor. Nitekim Venezuela’da otomotiv sektörü farklı kurallardan ötürü dengesiz bir şekilde ilerliyor. Bu durumda hammade darlığı ve yerel üretim sıkıntısı gibi birçok olumsuzluklara sebebiyet veriyor. Şu anda birçok tesiste üretim durma aşamasına yaklaştı. Tüm bu olumsuzluklardan payını alan bir diğer Amerikan şirketi ise General Motors oldu. Konu ile ilgili General Motors’dan yapılan resmi yazılı açıklamada, “GMV’nin (General Motors Venezolana) fabrikasına dün beklenmedik bir biçimde devlet yetkilileri tarafından el konulmuş ve normal operasyonlar durdurulmuştur. Ayrıca şirketin araçları gibi diğer varlıkları da yasadışı bir biçimde tesisten çıkarılmıştır” şeklinde konuşuldu.

General Motors ayrıca bu el koyma durumunun şirket bünyesinde 79 bayide çalışan 2,678 işçiyi ve tedarikçileri etkileyeceğini ve bununda geri dönülemez bir şekilde olumsuzluklara yol açacağını belirtti.

Yakın Geçmişte Neler Oldu?

Ford Motor Co 2015 yılında 800 milyon dolar vergi öncesi zararını gösterip Venezuela pazarından çıktığını açıklamıştı. Diğer yandan Venezuela hükümetinin gazabına uğrayan ilk şirket General Motors olmadı. Hükümet geçmişte de bazı fabrikalara el koymuştu. 2014 yılında Amerika menşeli temizlik ürünleri üreticisi olan Clorox Co.’ya ait iki tesise el konulmuş ve bunun üzerine de Clorox Venezulea pazarından ayrılmıştı. Şu anda Venezuela’nın eski lideri olan Hugo Chavez’in uyguladığı devletleştirme politikaları neticesinde Venezuela’ya karşı açılan 20 tahkim dava hali hazırda devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu