AudiHaberler

Otomotiv Teknolojisini Sırtlayan Sistem: Quattro

Otomotiv devi Audi markasının 40. yaşını kutladığı Quattro sistemi bu sene itibarıyla yenileniyor. 40 sene önce aramıza katılan ve devrim niteliğinde değişiklikler yaşatan Quattro sistemi daha da geliştirilerek tanıtıldı. Öyle ki, Quattro teknolojisi şimdi e-tron modellerinde olacak. Bilindiği üzere bu sistemde dört tekerlekten de çekiş sistemi uygulanıyor. Bu da araca muhteşem bir performans vadediyor. Normal arabaların yanı sıra elektrikli otomobillere de uygulanmaya başlanan bu özellik, elektrikli araçları bir adım öne çıkarıyor. Tam 40 sene önce daha hiçbir otomotiv üreticisi herhangi bir sistemi kullanmıyorken; Audi, Quattro sistemini geliştirmişti. Latince olarak 4 anlamına gelen Quattro, otomobillerde dört tekerleğe de çekiş uygulayabiliyor. Çekiş oranlarını yol durumuna göre belirleyen bu sistem, her tekerleğe eşit çekiş uygulayarak performansı artırmayı hedefliyor. Özellikle yeni nesil otomobillerde vazgeçilmez bir teknoloji olan Quattro sistemi; şu anda neredeyse bütün yeni nesil araçlarda kullanılıyor.

Elektrikli Araçların Geleceği Yeni Sistem!

Yeni nesil otomobil denince akla ilk gelen araçlardan olan elektrikli araçların neredeyse hepsi Quattro sistemini kullanıyor. Özellikle performans araçlarında kullanılması zorunlu olan bu sistem kullanıcılara eşsiz bir yol deneyimi yaşatıyor. Zaten 40 seneden beri belirli araçlarda kullanılan bu sistemin, daha yeni yeni e-tron araçlara entegre edildiğini söylemeliyiz. Durum böyle olunca her elektrikli otomobilde Quattro sistemini görmek şu an için zor. Fakat, ilerleyen dönemlerde bu sistemi kullanan e-tron araçların sayısının artacağı da bir gerçek. 40 seneden beri geliştirilen ve normal araçlarda kullanılmakta olan bu sistem şu anda daha çok elektrikli otomobiller için yenilendi desek yanlış olmaz.

Quattro Sisteminde Ne Gibi Yenilikler Göze Çarpıyor

Quattro sisteminin normal araçlar için yenilendiğini söylesek pek doğru olmaz. Çünkü, 40 yıldan beri var olan bir sistem zaten her dönemde normal araçlar için güncellendi. Bu büyük güncelleme ise çoğunlukla e-tron yani, elektrikli araçları kapsamakta. Bunun en büyük nedeni olarak mevcut sistemin elektrikli araçlara entegre edilmesini gösterebiliriz. Durum böyle olunca yeni teknolojilerle donatılmış Quattro sistemli elektrikli otomobilleri yollarda görmek çok yakın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu