Haberler

ÖTV’siz Binek Araçlarda Sınır 200 Bin Lira Oldu

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarına özel olarak binek aracı hakkında sınır 200 bin lira olarak değiştirildi.

Bilindiği üzere engelliler, gazi ve şehit yakınlarına özel olarak binek araçlarla ilgili avantajlar sunuluyor. Son yapılan düzenlemeye göre bundan sonra engelliler, gazi ve şehit yakınlarına özel olarak sağlanan ÖTV’siz binek araçlarda sınır 200 bin lira olarak değiştirildi.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan sayıda da yer verilen karara göre, bu karadan evvel 1600 cc olarak belirlenen motor hacmi sınırı ise kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre ÖTV’siz araç alma hakkını kullanmak isteyen engelli, gazi ya da şehit yakınları vatandaşlar, diledikleri motor hacmine sahip araca sahip olabilecekler. Ancak motor hacmi sınırının kaldırılmasının yanı sıra satın alınmak istenen araca üst sınır getirildi. Satın alınmak istenen araç yeni düzenlemeye göre tüm vergiler dahil 200 bin lirayı aşmayacak.

Resmi Gazete’de yer verilen ilgili haberde, “… birinci paragraflarında yer alan “1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip” ibareleri “motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL’nin altında olan” şeklinde değiştirilmiştir.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarının ÖTV’siz araç satın alma hakkına Torba Yasa’da da yer verilmiş, önce vergiler hariç tutularak 70 bin lira olarak belirlenen sınır yasada yine vergiler hariç 90 bin lira olarak değiştirilmişti.

Böylelikle alınan bu yeni karar ile yapılan düzenlemede artık motor hacmi baz alınmayacak. Öte yandan vergisiz fiyat yerine üst sınırı 200 bin lira olan vergili fiyat baz alınacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu