Haberler

Pandemi Sonrası Hafif Ticari Araç Pazarı Hareketlendi

Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 14.6 azalarak 26 bin 457 adede geriledi. Nisanda otomobil satışları yüzde 10.6 düşüşle 21 bin 823 adet, hafif ticari araç pazarı yüzde 29.3 daralma ile 4 bin 432 adet olarak gerçekleşti. Mayıs ayında ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2019 yılının aynı dönemine göre, yüzde 2.4 azalarak, 32 bin 235 adet oldu.

Mayıs ayı araç satışlarında otomobilde daralma sürerken, hafif ticari ise artışa geçti. Otomobil satışları bu dönemde yüzde 7.6 azalarak 25 bin 73 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 21.6 artışla 7 bin 162 adet seviyesinde gerçekleşti. Böylece, hafif ticari büyüme hızı ile bu yıl ilk kez otomobili geçti.

Otomotiv data ve ikinci el araç fiyatlandırma şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, sıfır km hafif ticari araç satışlarında 2020 yılının ilk 5 ayında gerçekleşen 36 bin 567 adetlik satışa karşılık, ikinci elde ise yaklaşık 200 bin araç satıldığını açıkladı. Yalçın, “İkinci el hafif ticari araç satışlarının yaklaşık yüzde 70’i pandemi sürecinde yani mart, nisan ve mayıs aylarında satıldı. Aynı dönemde satılan sıfır km hafif ticari satışları bu yıl toplamının yüzde 60’ını oluşturdu. Pandemi sürecinde hem hafif ticari araç satışlarının artmasının nedeni salgından dolayı yoğun olarak kullanılan e-ticarete bağlı kargo taşımacılığı ile evlere yapılan sipariş teslimatları oldu. Teslimatların kargo taşımacılığı yani çoğunun hafif ticari araçlar ile yapılması bir talep patlaması yarattı.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu