HaberlerPorsche

Porsche En Eski 911’ini İlk Kez Gün Yüzüne Çıkardı

En eski 911, Porsche koleksiyonunun en nadide eserlerden biri. İlk kez sergileniyor, Porsche tutkunlarını mest ediyor.

En eski 911, üretiminden neredeyse 50 yıl sonra keşfedildi ve üç yıl süren bir restorasyon çalışmasının ardından ilk günkü haline getirildi. Benzersiz otomobil “911 (901 No. 57) – Bir Efsanenin Başlangıcı” adlı sergide Porsche tutkunlarıyla buluştu.

Porsche Müzesi, koleksiyonuna kattığı son otomobili sergilemeye başladı. Her ne kadar koleksiyona yeni dahil edilse de o aslında müzedeki 911 serisinin en eski otomobili.

En eski 911, 14 Aralık’ta kapılarını açan “911 (901 No. 57) – Bir Efsanenin Başlangıcı” isimli sergiyle meraklılarının beğenisine sunuldu. Modelin üretim tarihi, Ekim 1964. Kırmızı coupe, o tarihte 901 olarak adlandırılan spor otomobilin seri üretim bandından çıkan ilk modellerinden. Üretiminden yaklaşık 50 yıl sonra Porsche Müzesi tarafından keşfedilen 911, restore edildi, orijinal haline getirildi ve serisinin diğer modelleri arasında yerini aldı.

911, Porsche’nin 356 serisinin halefi olarak geliştirildi. Üretimine başlandığında seriye 901 adı verildi ama 1964 sonbaharında, seri üretimin başlamasının üzerinden henüz birkaç hafta geçmişken, bir telif hakkı tartışması nedeniyle serinin adı değiştirildi, 911 oldu. O güne kadar fabrikadan çıkan araçlar 901 adıyla üretilmişti ama sürücüyle buluşmaları 911 adı altında gerçekleşti. Bu nadir otomobil, 50 yıldan bu yana Porsche fabrikası koleksiyonunun eksik parçalarından biriydi.

Bir TV Ekibi Keşfetti
Antikalar ve hatıra eşyalarla ilgili bir program hazırlayan bir Alman TV ekibi, 2014 yılında bir ahırda, unutulmaya yüz tutmuş eşyaların arasında 1960 tarihli iki 911 modeli keşfetti. Ekip derhal Porsche Müzesi ile iletişime geçti; spor otomobilden 300.057 şasi numaralı olanının, serinin adı değişmeden önce üretilen ender otomobillerden biri olduğu anlaşıldı. Bağımsız bir uzmanın değerlendirmesi sonucu, her iki araç için fiyat biçildi ve Porsche Müzesi, 911 model iki otomobili de satın alarak, klasik otomobil koleksiyonundaki önemli bir boşluğu doldurdu.

İncelikle Restore Edildi
Müzenin, otomobili satın alma konusunda bu denli kararlı olmasının nedenlerinden biri kuşkusuz en eski 911’in daha önce hiçbir şekilde restorasyondan geçmemiş olmasıydı. Müzenin uzmanları böylece spor otomobili orijinaline olabildiğince sadık bir şekilde restore edebildi. O restorasyon çalışması üç yıl sürdü. Bir başka otomobilden alınan orijinal şasi parçalarının kullanıldığı restorasyon çalışmasında, otomobilin motoru, şanzımanı, elektrik aksamı ve iç mekanı da onarıldı. Restorasyonda, orijinal parçaları yenileriyle değiştirmek yerine, mümkün olduğunca mevcut parçaları korumak tercih edildi. Tüm bu ince ve titiz çalışma süreci, tarihi açıdan büyük önem ve değer taşıyan otomobilin restorasyonun üç yıl sürmesine neden oldu.

Porsche Müzesi’ndeki “911 (901 No. 57) – Bir Efsanenin Başlangıcı” adlı sergi 8 Nisan 2018 tarihine dek açık kalacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu