Haberler

Porsche Sentetik Yakıt Üretecek

Porsche Sentetik Yakıt üzerinde çalışıyor.

Birçok ülkede hükümet düzenlemeleri, çok uzun zamandır bilip kullandığımız motorları geri plana atmaya başladı. Artık yeni üretilen arabalarda elektrik ya da hidrojen öne çıkmaya başladı ve sıkça önümüze geliyor. Bu nedenle araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Şimdiye kadar ürettiğimiz arabaların % 70’i hala yolda ve uzun yıllar boyunca yanmalı motorlarla çalışan arabalar olacak. Yüzde 100 yenilenebilir enerji ile üretilen sentetik yakıtların gelecekte önemli bir unsur olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.”

CEO / Oliver Blume

Sentetik Yakıt Nedir?

Saf hidrojene göre büyük bir avantaj sunan sentetik yakıt, taşıma sırasında soğutulmaya veya basınçlanmaya gerek duymaz. Yakıtından birkaç bin galonluk bir tanker römorkuna döküp dağıtıma gidilebilir. Altyapıya gerek yoktur çünkü benzin istasyonlarından temin edilebilir.

Maliyetleri litre başına 2 doların altına düşürmek için çalışan Porsche, geliştirme çalışmaları devam ediyor ve erken test sonuçları umut verici gözüküyor.

Porsche

Blume: “Hala sahip olduğumuz tek sorun, litre başına 10 doların üzerinde olan fiyat.”

Porsche Sentetik Yakıt proje erken aşamada olmasına rağmen, Blume, hidrojen üretilerek, havadan karbon yakalayarak ve bu iki elementi birleştirerek metanol sonucunu alacak; daha sonra dönüştürülerek benzin yerine geçecek bir yakıtın taslağını çizdi. Sera emisyonlarını kontrol altında tutmak, rüzgar ve güneş enerjisini kullanarak sentetik yakıt üretmeyi gerektirecektir. Bu nedenle fabrikalar öncelikle rüzgarlı ve yıl boyunca güneşli olan bölgelerde kurulacaktır.

Porsche

“993 serisinden tarihi 911’leri çalıştıran ve çok iyi sonuçlar veren bir pilot programımız var. Ayrıca ortaklar arıyoruz. Teknolojiyle ilgilenecekler ve sonunda yakıtı üretecekler. Görevimiz, bu yakıtların yanmalı motorlarımızda çalışabilmesi için doğru spesifikasyonları bulmak olacak.”

Küresel olarak satılan arabaların en az yüzde 50’sinin 2025 yılına kadar elektrikli veya hibrit olacağını söyleyen Porsche fiyatı düşürmek için birkaç yıla ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Sentetik yakıtın yaklaşık 10 yıl içinde halka açık olabileceğini öngörüyor.

Porsche Panamera – Ürün Gamı Genişliyor – Özellikleri Keşfedin

Hala gidecek uzun bir yol var ama bunu yapmaya, kendinizi yeniden keşfetmeye, yatırım yapmaya ve teknolojiyi geliştirmeye başlamalısınız. Blume bunun büyük bir potansiyel olacağını söylüyor.

“Belirtilmesi önemli olan, sentetik yakıtların elektromobilitenin yerini almayacağıdır; Birbirini destekleyen elementler.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu