Yeni Araba ModelleriPorsche

Porsche Yeni Macan’ı Sahneye Çıkardı

Porsche Macan, yeni nesliyle Şanghay Otomobil fuarında otomobil severlerin karşısına çıktı. Yeni Macan, yeni tasarım dili, tam bağlanabilirlik ve genişletilmiş donanım özellikleriyle beğeni topladı.

Porsche, yeni Macan’ı Şanghay’da görücüye çıkardı. İlk olarak 2014 yılında piyasaya sürülen kompakt sınıf SUV, o günden bu güne önemli başarılara imza attı. Macan, bugün ise konfor, tasarım, bağlanabilirlik ve sürüş dinamikleri bakımından büyük bir değişim geçirdi ve kendi segmentinde Porsche’nin sportif amiral gemisi pozisyonunu koruyor.

Porsche’nin tasarım DNA’sını taşıdığını üç boyutlu LED şerit arka farlarıyla gözler önüne seren Macan’da, ön farlarda da LED teknolojisi standart olarak sunuluyor.

Aracın içinde yapılan en çarpıcı değişikliklerden biri kuşkusuz ki, yeni dokunmatik 11 inçlik Porsche Communication Management (PCM) ekran. Aynı zamanda yeniden tasarlanarak yeniden konumlandırılan hava menfezleri ve otomobil tutkunlarının 911 serisinden aşina olduğu GT spor direksiyon da o çarpıcı değişiklikler arasında. PCM ile standart sunulan online navigasyon sistemine ve akıllı sesli komut özelliği gibi yeni dijital fonksiyonlara erişim sağlanıyor. Modelin konfor sunan ekipman listesinde yoğun trafik asistanı, iyonlaştırıcı ve ısıtmalı ön cam özellikleri de yer buluyor.

Porsche Macan

LED Ön Farlar Standart

Yeni Macan, dış tasarımda yapılan akıllıca değişiklikler sayesinde hiç olmadığı kadar modern ve sportif bir görünüme kavuşmuş durumda. Birçok detayında ikonik 911 spor otomobil ve 918 Spyder modellerinin DNA’sını taşıdığını gösteren Yeni Macan’da aydınlatma da kilit rol oynuyor. Yeni Macan, ön farlarda LED teknolojisini standart olarak sunuyor. Üç boyutlu modüllerden oluşan yüksek kalitedeki aydınlatma sistemi daha da iyi hale getirilebiliyor. Porsche Dinamik Far Sistemi, PDLS ışığın dağılımını adaptif olarak kontrol etmek için kullanılabiliyor.

Ön kısmındaki detaylı çalışma sayesinde Macan, daha geniş bir görünüme kavuştu. Arka kısmındaki değişim ise önceki modelin ince ve zarif tasarım hatlarını bir adım öteye taşıyor. Arkada yer alan, üç parçadan oluşan üç boyutlu LED ışık şeridi, Porsche’nin kendine has bir diğer tasarım unsurunu temsil ediyor. Dört noktalı tasarıma sahip fren lambaları aynı zamanda markanın kimliğini yansıtan bir detay olarak dikkatlerden kaçmıyor.

GT Spor Direksiyon

Yeni Macan, iç mekan opsiyonlarından biri olan GT spor direksiyon ile 911’e olan bağını daha da pekiştiriyor. Macan’da, direksiyona entegre mod kumandası ve Sport Response Düğmesi de Sports Chrono Paketi seçeneği ile yer buluyor. Konfor seçeneklerini arttıran Macan’da, ısıtmalı ön cam ile iç mekandaki hava kalitesini iyileştirmek için iyonlaştırıcı bulunuyor. Macan sahipleri, “Miami Mavi”, “Metalik Dolomit Gümüş”, “Metalik Mamba Yeşil” ve “Crayon” gibi yeni gövde renkleri ve yeni iç mekan paketleriyle otomobillerinde şimdiye dek hiç olmadığı kadar çok kişiselleştirme seçeneği buluyorlar.

Porsche, Macan’da asistan sistemlerini de arttırıyor. Adaptif hız sabitleme sistemiyle gelen yeni Yoğun Trafik Asistanı, 60 km/h hıza kadar sakin ve çok daha konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Kısmi otomatik hızlanma ve frenleme özelliklerine sahip olan sistem, yoğun ya da yavaş ilerleyen trafikte direksiyonun kontrolünü de alabiliyor.

Porsche Macan

11 İnçlik Dokunmatik Ekran

Macan sahipleri, Yeni Porsche Communication Management (PCM) sayesinde tam bağlanılabilirlik ve sayısız dijital özellikle buluşuyor. Yedi inçten 11 inçe yükseltilmiş olan ve Porsche’nin yükselen orta konsolunun üzerinde konumlandırılan yeni full HD dokunmatik ekran ile yeniden tasarlanmış gösterge paneli mükemmel bir uyum sağlıyor. Cayenne ve Panamera’da olduğu gibi bilgi-eğlence sisteminin kullanıcı ara yüzü, önceden belirlenmiş kutucuklar kullanılarak kişiselleştirilebiliyor. Yeniden tasarlanmış hava menfezleri, ortadaki ekranın altında konumlandırılıyor.

Connect Plus modülü tüm Macan’larda standart olarak sunuluyor. Otomobili tamamen ağ tabanlı hale getiren bu modül, standart online navigasyon sisteminin parçası olan akıllı sesli komut ve gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi dijital özellikler ve hizmetler için zemin oluşturuyor. Yoğunluk bazlı trafik verisi sunan son teknoloji ürünü “Here Cloud” sistemin en önemli özelliklerinden biri. Ayrıca Yeni Offroad Precision uygulamasıyla da Macan’la yapılan arazi sürüşleri kaydedilebiliyor ve analiz edilebiliyor.

Jantlarla optimize edilmiş şasi

Yeni Macan, optimize edilmiş şasisi sayesinde, kompakt sınıf SUV segmentinde tek başına sahip olduğu spor otomobil konumunu daha da pekiştiriyor. Şasideki ince ayarlamalarla doğal bir sürüş deneyimi sunan Macan, dengeli sürüş dinamiğinden ödün vermeden konfor düzeyini yukarı taşıyor.

Arka ve ön akslarda farklı genişliklerdeki karma lastiklerle sunulan Macan, SUV segmentinde alışılmışın dışına çıktığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu lastik düzeni sayesinde, markanın diğer spor otomobillerinde olduğu gibi, sürüş dinamiği konusunda akıllı ve dört tekerlekten çekiş özelliği sunan Porsche Traction Management (PTM) sisteminden tamamen faydalanmak mümkün.

Geliştirilmiş performansa sahip yeni lastikler, iyileştirilmiş bir sürüş keyfi için daha iyi yanal dinamikler sunuyor. 20 ve 21 inçlik jantlar ise tasarım açısından daha fazla kişiselleştirmeye olanak tanıyor.

Porsche Macan

2014’ten Bugüne 350 Binden Fazla Macan Teslimatı Gerçekleştirildi

Macan, kendi başına bir başarı hikayesi. Macan, Porsche’nin her zemin tipinde sunduğu kendine has performansı ile günlük kullanım kolaylığını birleştirmesi dolayısıyla piyasaya çıktığı ilk günden itibaren otomobil severleri etkilemeyi başardı. Porsche, 2014’ten bu yana 350 binden fazla Macan teslimatı gerçekleştirdi. Macan, yeniden tasarlanan kompakt sınıf SUV’nin prömiyerini yaptığı Çin piyasasında da büyük rağbet görüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu