HaberlerPorsche

Porsche’den Elektromobiliteye 6 Milyar Euro’luk Dev Yatırım

Ürün gamını büyük ölçüde elektrikli hale getirmeye hazırlanan Porsche 2022 yılına dek elektromobiliteye 6 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmayı hedefliyor.

Spor otomobil üreticisi Porsche geleceğe dönük benzeri görülmemiş bir adım atıyor ve yeni planını devreye sokmak için gün sayıyor. Marka, hibrit ve tümüyle elektrikli otomobiller de dahil olmak üzere elektromobiliteye 6 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapacak. Porsche’nin bu dev atılımı 2022’ye dek sürecek.

Karar, Porsche AG Denetim Kurulu’nun son toplantısında ortaya çıktı. Porsche AG İcra Kurulu Başkanı Oliver Blume, elektromobilite alanındaki yatırımlarını 3 milyar Euro’dan 6 milyar euronun üzerine çıkaracaklarını söyledi. Blume, elektromobiliteye yaptıkları yatırımı iki katına çıkarırken bir yandan da yanmalı motorlara sahip modelleri geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. Oliver Blume, kararlarının gelecekte şirketlerinin izleyeceği yolu belirlemek konusunda büyük önem taşıdığını da kaydetti.

Dönüşüme 1 Milyar Euro

Spor otomobil üreticisi, planına göre, maddi varlıklara 3 milyar Euro, geliştirme maliyetlerine de 3 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapacak. 3 milyar Euroluk ilave yatırım kapsamında, 500 milyon Euro’nun Mission E versiyonlarının ve türevlerinin geliştirilmesinde, yaklaşık 1 milyar Euro’nun mevcut ürün gamının elektrikli ve hibrit modellere dönüşümünde, 700 milyon Euro’nun yeni teknolojiler, şarj altyapısı ve akıllı mobilite alanlarında yapılacak yatırımlarda ve birkaç milyon Euro’nun da tesis gelişiminde kullanılacağı öngörülüyor.

Zuffenhausen’da yeni bir montaj alanı, boya atölyesi ve boyanan şasi ile yürür aksamı nihai montaj alanına taşıyacak konveyör köprüsünün inşaasına başlandı bile. Mevcut motor fabrikası elektrikli motor üretiminde de kullanılmak üzere genişletilirken, gövde atölyesi de benzer şekilde geliştiriliyor. Yatırım planları kapsamında Weissach Geliştirme Merkezi de yer alıyor. Mission E projesi yaklaşık 1.200 yeni istihdam da yarattı. Tümüyle elektrikli olan Mission E spor otomobilin sistem gücü 600 hp ki bu da otomobili sıfırdan 100 kilometre hıza 3,5 saniyeden daha kısa sürede çıkaracak bir güç anlamına geliyor. Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi (NEDC) kapsamında 500 kilometre menzile sahip otomobil, performanstan ödün vermeden art arda hızlanıp yavaşlayabiliyor. Otomobilin şarj olma süresi ise oldukça düşük. 800 voltluk sistem gerilimi sayesinde 400 kilometre yolculuk için aracın yalnızca 15 dakika şarj olması yeterli.

Hızlı Şarj Altyapısı

Porsche ve Audi; BMW Grubu, Daimler AG ve Ford Motor Company’nin de yer aldığı Ionity ortak girişiminde Volkswagen Grubu’nu temsil ediyor. 2017 yılında inşaatına başlanan proje ile 2020 yılına kadar Avrupa’nın en işlek otoyolları üzerinde 400 hızlı şarj istasyonu kurulması ve işletilmesi hedefleniyor. Porsche, Ionity çalışmalarına ek olarak bayi ağını da ülke çapında kurulacak hızlı şarj altyapısında konumlandıracak.

Porsche Hibrit Otomobilleri Başarı Öyküsüne Çeviriyor

Yeni Panamera ile Porsche’nin üçüncü nesil şarjlı hibrit motoru, iki versiyonuyla yollara çıkıyor. İki versiyon da sadece elektrik gücüyle 50 kilometrelik bir menzile ulaşıyor. Serinin amiral gemisi olan Panamera Turbo S E-Hybrid, dört litrelik V8 motoru ve 680 hp sistem gücü üreten elektrikli motoruyla maksimum verimliliği ve üst düzey performansı mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Aynı zamanda lüks segmentteki en spor otomobil olan model bu payeyi hibrit motoruna rağmen değil, hibrit motoru sayesinde kazandı.

Hibrit modellere ilgi her geçen gün artıyor. Yeni Panamera serisinin yollarla buluşmasından bu yana, Avrupa’da satılan tüm Panamera’ların yüzde 60’ı teknoloji harikası bu motor sistemine sahip. İskandinavya gibi ülkelerde bu oran çok daha yüksek seviyede. Ülkede siparişlerin yaklaşık yüzde 90’ını hibrit modeller oluşturuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu