HaberlerGündemMitsubishiNissanRenault

Renault-Mitsubishi-Nissan Ortaklığı Bozulabilir

Renault-Mitsubishi-Nissan Ortaklığı topun ağzında mı? Otomobil üreticileri pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor.

Nissan, pandemi sürecinde satışlarında düşüş yaşayınca nakit ihtiyacı çekmeye başladı. Bütün hisselerini Mitsubishi’ye satacağı konuşulmuştu.

Mitsubishi ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Mitsubishi’nin ise 140 milyar yen zarar açıklaması bekleniyor.

Nissan’ın Mitsubishi Motors’da yüzde 34’lük hissesi bulunuyor. 2021 mart ayına kadar yüzde 28 oranında küçülmeye gidecek.

Carlos Ghosn, Nissan-Mitsubishi-Renault ortaklığının bitirilebileceğinin sinyallerini daha önce vermişti.

Renault-Mitsubishi-Nissan Ortaklığı sonrası üç dev marka şu antlaşma maddelerinde ortaktı; 

  • Platformdan üst gövdeye kadar İttifak’ın standardizasyon stratejisini daha ileri taşımak;
  • Her bir ürün segmenti için, lider şirketin tasarladığı ve takipçilerin ekiplerinin desteklediği bir ana araca (lider araç) ve kardeş araçlara odaklanmak;
  • Her bir markanın lider ve takipçi araçlarının, uygun olduğu durumlarda üretimin gruplandırılması dahil olmak üzere en rekabetçi donanım kullanılarak üretilmesini sağlamak;
  • Hafif ticari araçlarda lider – takipçi ilkesinin halihazırda uygulandığı üretim paylaşımını temel almaya devam etmek.
  • 2025 sonrasında C-SUV segmentinin yenilenmesi Nissan liderliğinde yapılırken Avrupa’da B-SUV segmentinin yenilenmesine Renault liderlik edecektir.
  • Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek, Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten yalnızca bir ürüne düşürülecektir. Bu platformun üretimi iki tesiste hem Renault hem de Nissan için gerçekleştirilecektir.
  • İttifak üyeleri Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini (kei car) araçlarda olduğu gibi Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecektir.

Ortaklık Nasıl Kuruldu?

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance, Fransa merkezli Renault ile Japonya merkezli Nissan arasında yapılan bir stratejik ortaklıktır. 27 Mart 1999 tarihinde Renault-Nissan Alliance adıyla kurulan ortaklık 2017 yılında Nissan’ın 2016’da Mitsubishi Motors’un %34’lük hissesini satın alarak günümüzdeki ortaklığa uzanmıştır. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı yaklaşık 450.000 adet çalışanı istihdam ediyor. Oyak Renault açıklamasına göre, üye şirketler, ittifaklarının ticari gelişimlerini güçlendirmek için liderlik pozisyonlarını ve coğrafi güçlerini pekiştirecekler. 

Yeni Renault Captur Türkiye’de – Kasım Ayında Geliyor – Özellikleri İnceleyin – Tahmini Fiyatı Görün

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu