HaberlerRenault

Renault Satış Rakamlarını SUV Modelleri İle Arttırmayı Hedefliyor

Renault satış ve pazarlama şefi Thierry Koskas, Renault’un Avrupa’da satışlarını arttırmaya devam etmesi yolunda SUV modellerine güvendiklerini açıkladı. 

Geçtiğimiz senenin satış rakamlarına bakıldığında Renault, Volkswagen’dan sonra Avrupa’nın ikinci markası olmuştu. Renault, kendi ülkesinden olan PSA Grubu’nun Opel’i satın almasının ardından strateji değişikliğine gitti. Koskas, Opel’in satışının Renault’un stratejisindeki etkileri konusunda yorumda bulunmayacağını söyledi ancak Reanult’un Avrupa pazarında pazar payı arttırarak büyümesini öngördüklerini söyledi. Koskas, “Piyasanın 2016’da olduğu gibi hızla büyümediğini, ancak yine de yüzde 1,5 ila 2’lik bir artış olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.  Pazar analistleri ise Renault’nun 2012’den beri süregelen Avrupa pazarındaki yükselişini genişleyen ürün gamına bağlıyor.

 

Nisan ayının başlarında yapılan Cenevre Otomobil Fuarı’nda Renault, geçtiğimiz yıl Avrupa’da en çok satan yarı kompakt SUV olan Captur’un makyajlanmış halinin tanıtımını yapmıştı. Yapılan değişikliklerle bu otomobilin Kadjar kompakt SUV modelinden ayırt edilmesinin kolaylaşacağı belirtiliyor. Diğer yandan yeni Koles ise Renault’un SUV sınıfındaki araç sayısını arttıracak ve bunun da Renault’un genel Avrupa pazarında satış artışı sağlaması hedefleniyor. Nitekim geçen sene Avrupa pazarında faaliyet gösteren markaların toplam satışlarının yüzde 26,9’u SUV modellerden oluştu.

Koskas SUV pazarında büyüme konusuyla ilgili olarak da, “Bence bu segmentte büyüme için yer var, yeni modeller gelmeye devam edecek. B (yarı kompakt) segmentinde Captur, C (kompakt) segmentinde Kadjar ve şimdi D (orta ölçekli) segmentinde Koleos var” diye konuştu. Renault, SUV satışlarında o kadar yükselişte ki, 2015 yılında tanıtılan Espace minivan modelinin en yeni versiyonunu, kasayı genişleterek ve daha otomobil benzeri bir profil kazandırarak bu segmente uyması için tasarladı. Koskas Espace’den “Yeni model açıkça bir SUV” diye bahsetti ve “Saf MPV (minivan) segmentine baktığınızda, biraz geride kaldığını görüyoruz. Bu kez crossover görünümlü bir tasarım kullanmak istedik” şeklinde konuştu. Ocak 2016’da Renault’da görevine başlayan Koskas, Renault’u otomobil sektöründe yükselen bir yıldız olarak görüyor.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu