HaberlerRenault

Renault Satışlarda Artış Yakaladı

Renault Grubu, 2017 yılının ilk yarısının finansal değerlendirmesini paylaştı. Açıklanan verilere göre Renault Grubu’nun gelirleri yeni yılın ilk yarısında yüzde 17.3 arttı. 

Renault Grubu, yeni yılın ilk yarısının finansal değerlendirmesinin yer aldığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre Renault Grubu’nun gelirleri 2017 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17.3 artış yaşadı ve 29 milyar 537 milyon euro seviyesine yükseldi.

Açıklanan rapordaki verilere göre Renault Grubu’nun araç satışları da doğal olarak artan gelire paralel olarak artmış gözüküyor. Nitekim verilere göre araç satışları söz konusu dönemde yüzde 10.4 arttı ve 1.88 milyon adete yükseldi.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 420 milyon euro olan Satış Finansmanı, grup faaliyet karına 525 milyon euro katkı verdi. Bu artış kredilerin yüksek performansı sayesinde brüt dönem karındaki ciddi yükselme sayesinde kazanıldı. Risk maliyeti, ortalama performans gösteren varlıkların yüzde 0,29 ile “rekor” seviyede sabit hale geldi.

Diğer faaliyet gelirleri ve giderleri, başta gayrimenkul satışlarından kazanılan kazançlar ile yeni yılın ilk yarısında artış gösterdi. Nitekim geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında eksi 65 milyon euro olan söz konusu rakam eksi 31 milyon euroya yükseldi.

Grup İşletme Karında Artış Yaşandı

Grubun işletme karı, geçtiğimiz senenin ilk yarısında 1 milyar 476 milyon euro olarak gerçekleşirken,  bu senenin aynı döneminde ise yüzde 21,2 yükselerek 1 milyar 789 milyon euro seviyesine yükseldi. Bu fark ise, faaliyet karında meydana gelen artıştan ve diğer faaliyet giderlerindeki düşüşten kaynaklanıyor.

Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn ise, Renault Grubu’nun ilk yarı finansal sonuçlarına dair şu görüşleri paylaştı:

“Renault Grubu, yılın ilk yarısında yeni rekor ve başarılar kaydetti. Bu sonuçlar; ürün gamımızı yenileme planımız, coğrafi açıdan daha geniş pazarlara yayılmamız ve Renault Grubu altında tüm çalışanlarımızın kendilerini bu hedeflere odaklamaları sayesinde elde edildi. Yeni yılın ilk yarısında elde ettiğimiz bu başarı bir sonraki stratejik planımızı uygulayabilmek adına sağlam bir zemin ve liderliğimizi yıl boyunca devam ettirme şansı veriyor.”

Renault Grubu’nun 2017 Beklentileri ve Hedefleri

2017 yılı içerisinde küresel otomotiv pazarında yüzde 1.5-2.5 arasında bir büyüme öngörülüyor. Avrupa pazarının ise söz konusu bu dönemde yüzde 2 büyümesi öngörülüyor. Fransız pazarının da buna paralel olarak yüzde 2 büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Avrupa dışında en çok büyüyecek olan pazarların yüzde 5’ten fazla olarak Rusya, ve yüzde 5 civarında olarak Brezilya’da olacağı düşünülüyor. Bu büyüme rakamının Çin pazarında yüzde 5, Hindistan pazarında ise yüzde 8 olması beklenmektedir.

DİĞER RENAULT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu